144. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

11. December 2018, 18:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

144. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

Aktuality

Výstava Petra Bartoša (1938) otvorená!

Výstava Petra Bartoša (1938) otvorená!

Aukčná spoločnosť SOGA

pozýva Vás a Vašich priateľov

na prehliadku výstavy

 

PETER BARTOŠ 80

 

kurátorka: Nina Gažovičová

 

11. 4. - 9. 5. 2015

výstavné priestory Aukčnej spoločnosti SOGA

denne, 10.00 - 18.00 hod.

 

 

 

 

 

 

 

Fotoreport z otvorenia výstavy si pozrite v rubrike FOTOGALÉRIE

Komentované prehliadky s kurátorkou výstavy

sa uskutočnia v nedeľu 15. a 22. 4. o 17:00 hod.

 

Výstavu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia

 

Peter Bartoš je kľúčovou postavou slovenskej neo-avantgardy, jeden z našich najautentickejších, ale aj najťažšie uchopiteľných autorov domácej scény. Od vstupu na výtvarnú scénu[1] sa sústreďuje na niekoľko nosných tém, v priebehu rokov sa opakovane vracia k starším prácam, vstupuje do nich novými zásahmi, zdôrazňuje ich neukončenosť, vedome smeruje k nadčasovosti. V ktoromkoľvek bode vlastnej tvorby nadväzuje na jej začiatok, akoby žil v časovej slučke. Umenie nechával organicky prerastať do svojho života (alebo naopak?), oddeliť jedno od druhého u Bartoša prakticky nie je možné. Vlastné dielo chápe ako živý organizmus - neustále ho dopĺňa, vylepšuje, dopisuje, potom rozmnožuje, šíri formou xeroxov, ale aj inými, alternatívnymi spôsobmi. Hoci dokumentáciu, výstavné propagovanie, ale aj citovanie vlastných situácií dlhodobo odmieta; vizibilita a pochopenie problematiky, ktorej sa aktuálne venuje, sú pre neho mimoriadne dôležité. Vymedzuje sa voči vytváraniu umeleckých diel, za najdôležitejšie považuje bezprostredné prežívanie skutočnosti, života. V roku 1967 pri príležitosti svojej debutovej výstavy v Galérii Cypriána Majerníka poznamenal: „... v každej etape mi ide či už o naratívne alebo faktické dopovedanie zmyslu samotnej skutočnosti“.

 

Nina Gažovičová[1] 1953–1957 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave na Oddelení úžitkovej grafiky (profesori Jozef Chovan a Miroslav Fikari), 1957–1965 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v Oddelení portrétneho a kompozičného maliarstva (prof. Ján Želibský, prof. Ján Mudroch), postgraduálne štúdium v rokoch 1966–1967 absolvoval u prof. Petra Matejku v Oddelení monumentálneho maliarstva, voľnej maľby a gobelínu. V rámci štúdia strávil štyri semestre na Oddelení architektúry I. u doc. Ing. Arch. Dušana Kuzmu. S ním i jeho poslucháčmi sa neskôr spolupodieľal na návrhoch architektonických prostredí pre bratislavskú ZOO.


 

Aukcie

143. večerná aukciaNa aukcii bolo vydražených 44 diel (52%) v celkovej hodnote 402 200 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.143. večerná aukcia

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.