145. aukcia výtvarných diel

02. Apríl 2019, 18:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

145. aukcia výtvarných diel

Aktuality

Top dražba 145. aukcie - KAROL SOVÁNKA (1883 - 1961). Autorský rekord!

Top dražba 145. aukcie - KAROL SOVÁNKA (1883 - 1961). Autorský rekord!

1. KAROL SOVÁNKA (1883 - 1961): Srnec. 1932. Olej na plátne. 120 x 90 cm. Značené vľavo dole "Sovánka 1932". Konečná cena: 11 200 €.


Za ostatných niekoľko rokov by sme z malieb Karola Sovánku, ktoré ponúkala naša spoločnosť vyskladali solídnu výstavu poľovníckeho žánru. Motív srnca sa v tvorbe tohto znalca prírody objavuje veľmi často a je viac než potešujúce, že na rozdiel od iných autorov, u Sovánku majú možnosť zberatelia získať diela, ktoré spolu vývojovo – motivicky súvisia. To je prípad aj skutočne reprezentatívnej kompozície, ktorej menšie verzie – redukcie i štúdie sme už dávnejšie ponúkali.

Karol Sovánka je v našom medzivojnovom maliarstve a sochárstve najvýznamnejším maliarom - špecialistom na maľby zvierat. Známym a uznávaným sa stal svojimi obrazmi zimných krajín a vedút, najmä však obrazmi lovnej a vysokohorskej zveriny, a vo všeobecnosti poľovníckymi motívmi (okrem neho sa týmto sujetom sústavnejšie venovali len Gejza Kieselbach a v istom období Karol Ondreička). V medzivojnovom období boli jeho práce vysoko cenené (bol napríklad vo výbere vôbec najväčšej a najdôležitejšej reprezentatívnej výstavy súdobého slovenského výtvarného umenia roku 1938 v New Yorku). Z dnešného umelecko-historického pohľadu je Sovánkove dielo klasifikované v realisticky orientovanom prúde krajinárskej a figurálnej maľby, ktorý pokračoval v nadväznosti na silnú tradíciu postimpresívneho, luministického výtvarného názoru stredoeurópskeho maliarstva rozhrania storočí. V maliarskych prácach - i zásluhou častého opakovania tých istých motívov - dosiahol nepochybnú maliarsku rutinu, výtvarnú kultivovanosť a umeleckú presvedčivosť. Nikdy neupadol do gýčovitého sentimentu charakteristického pre bežný priemer maliarstva s poľovníckymi a zvieracími námetmi. Sovánka je maliar na solídnej úrovni a dá sa povedať, že nie je doteraz našou umeleckou históriou dostatočne docenený. Je síce zastúpený v najvýznamnejších štátnych zbierkach, v súčasnosti však nachádzajú jeho diela uplatnenie skôr v starožitníckom a súkromnom obchode s výtvarným umením.

Pre poskytovanie lepších služieb stránka využíva cookies. Používaním stránky súhlasíte s ich využívaním. Viac o cookies

Zatvoriť