132. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

13. December 2016, 18:00

Top dražba roku 2016 - Ladislav Mednyánszky (1852-1919). Autorský rekord!

(31) LADISLAV MEDNYÁNSZKY (1852 - 1919): Zurčiaci potok (Csobogó patak). 1908. Olej na plátne. 150 x 200 cm. Značené vpravo dole „Mednyánszky“. Konečná cena: 130 000 €.

PROVENIENCIA

Významná súkromnú zbierka diel Ladislava Mednyánszkeho na Slovensku. K dielu je priložený posudok dr. Gábora Belláka. Roku 2007 bol obraz dražený v budapeštianskom aukčnom dome Judit Virágh (26. aukcia, položka č. 55), a v rovnakom roku bolo na obraz vydané povolenie na vývoz (č.2007/221/2) Maďarskou národnou galériou. Obe potvrdenia (katalógové číslo, číslo povolenia na vývoz)  sa nachádzajú na zadnej strane rámu. Na podráme  v maďarčine rukou autora (?) nápis „Bécsbe kuldeni“ (poslať do Viedne). Dielo je publikované a reprodukované v rešpektovanej publikácii – Virágh, J., Törö, I.: 121 legszebb Mednyánszky Festemény (121 najkrajších diel Mednyánszkeho). Virágh Judith Galéria. Budapest 2011, s. 152 – 153.

„Zurčiaci potok“

je veľkoryso komponovaným neskorším dielom Ladislava Mednyánszkeho. Podľa posudku Gábora Belláka v maliarovej krajinomaľbe: „... sa opakujú variácie istých objektov, motívov rovnako ako adaptácie farebných škál. Motív zurčiaceho potoka ako hlavný objekt maľby sa objavuje v Mednyánszkeho tvorbe na začiatku 20.storočia. Podľa umelcovho denníka, začal pracovať na motíve pohybujúcej sa vody  okolo roku 1904. 23. júla 1911 napísal: „... môj hlavný cieľ je živá voda. Počas jej štúdie sa dostávam bližšie k prírode a moje maľby naberajú nový rozmer. Mal som čo dočinenia so živou vodou posledných šesť sedem rokov, no teraz sa mi to už nezdá ako neriešiteľný problém. Mám opäť novú skúsenosť, a to takú, že húževnatosť vám pomôže dosiahnuť veci, ktoré sa zdajú byť  na prvý dojem nemožné...“. Rozmerný obraz zurčiaceho potoka je veľmi typická  a zrelá kompozícia v rámci Mednyánszkeho diela, ktoré obsahuje mnoho analógií. V inom diele je kompozícia  takmer rovnaká, no nachádza sa tam mostík nad potokom („Rozhovor na moste“. Olej  na plátne, 119 x 198 cm. Súkromná zbierka. Vystavované: Maďarská národná galéria. 2003, kat. 173). Dielo je datované okolo roku 1900, rovnako ako „Zurčiaci potok“ (Olej na plátne, 131 x 201 cm. Dražené v Kieselbach galérii. 18. aukcia, apríl 2002, položka č. 140). Tretí príklad rovnakého námetu a rovnakej kompozície je „Lesný potok“ (Olej na plátne, 80 x 100 cm, súkromná zbierka). Je veľmi zaujímavé ako sa Mednyánszky snažil zachytiť „ducha“ živej, tečúcej vody rôznymi spôsobmi. Všetky tri obrazy boli namaľované okolo rokov 1905 – 1910. Na tejto konkrétnej maľbe sa nachádzajú nápisy na zadnej strane obrazu. Výrazný nápis v maďarčine „Bécsbe kuldeni“, v preklade: „poslať do Viedne“. Mednyánszky, ktorý žil v tom čase  v Budapešti mohol chcieť zaslať obraz do Viedne, no nie je jasné čo sa s obrazom stalo, či už v Budapešti alebo vo Viedni. .. Najdôležitejšia otázka ohľadom obrazu je jeho datovanie. Kedy bol namaľovaný? Je jasné, že Mednyánszky začal pracovať na téme „živá voda“ niekedy pred rokom 1911. Ale kedy presne? Ako som čítal katalógy výstav Maďarskej spoločnosti výtvarných umení, nie všade som našiel Mednyánszkeho práce. Niekedy ho vystavovali, niekedy nie. No jedno je isté: úplne prvý obraz s podobným názvom ako bol „Zurčiaci potok“, bol vystavovaný na Zimnej výstave v roku 1908-1909, s katalógovým číslom 18. Obraz je v perfektnej kondícii, značený vpravo dole. Signatúra rovnako ako ostatné charakteristiky sú typické pre Mednyánszkeho dielo. Toto vysoko kvalitné, reprezentatívne Mednyánszkeho dielo môže byť datované okolo roku 1908 a mohlo byť vystavované na výstave v rokoch 1908-1909 na Zimnej výstave Maďarskej spoločnosti výtvarných umení v Budapešti...“.