136. jesenná aukcia výtvarných diel

26. September 2017, 18:00

Top dielo 136. jesennej aukcie - Arnold Weisz-Kubínčan (1898 - 1945)

(93) PETER ARNOLD WEISZ-KUBÍNČAN (1898 - 1945): Chlap na stráži. 1935-40. Olej na kartóne. 32 x 20 cm. Značené vpravo dole "A.W.Kubínčan". Dielo bolo vystavované na autorovej výstave v GMB Bratislava (2016) a OG Dolný Kubín (2016). Publikované v monografii Kiss-Széman, Z.: Hľadanie identity.  Bratislava 2016. Odporúčaná cena: 8 500,00 EUR; Vyvolávacia cena:  7 500,00 EUR

„Chlap na stráži“

je ukážkou "oslobodeného" expresionizmu tvorby Arnolda Weisza-Kubínčana. Rasové prenasledovanie pre židovský pôvod (vtedy aj konvertoval na katolícku vieru a prijal krstné meno Peter) zahnalo umelca opätovne do bolestného osamenia. V tejto situácii -- bez vonkajšej usmerňujúcej opory a inšpirácie -- sa mu akoby v alúzii vracali štýlové i duchovné príklady berlínskych výtvarných východísk. Námetová stránka jeho žánru stráca akúkoľvek významovú dôležitosť. Je celkom prekrytá divokými, nekontrolovanými expresívnymi údermi štetca a agresívnou farebnou arabeskou. Weiszove posledné obrazy sú i akousi druhoplánovou významovou predpoveďou osobnej drámu životného konca umelca i ním vzývaného sveta čistých, nepoškvrnených vzťahov ľudového človeka a prírody (Pastieri koní, okolo 1940; Leto, po 1940; Protiveň, 1943).