136. jesenná aukcia výtvarných diel

26. September 2017, 18:00

Top dielo 136. jesennej aukcie - Zolo Palugyay (1898 - 1935)

(78) ZOLO PALUGYAY (1898 - 1935):  Na horskej stráni.  Okolo 1930. Olej na preglejke. 32 x 22 cm. Značené vpravo dole "Palugyay". Odporúčaná cena: 1 600,00 EUR; Vyvolávacia cena:  1 400,00 EUR

„Na horskej stráni“

je galerijné dielo Zola Palugyaya. Časté spoločné vystavovanie v rámci triumvirátu Alexy--Bazovský--Palugyay začiatkom tridsiatych rokov, situovalo jeho tvorbu priamo do jadra "národnej" línie našej moderny. Skutočný zmysel úsilí maliara, ktorý ešte počas svojich začiatkov dôverne "poznal raného Kandinského, ale rovnako intenzívne a v rovnaký čas využíval farebné výdobytky Mackeho a Marca a zmocňovala sa ho často utrillovská melancholická osamelosť", je však niekde celkom inde. Tento priam ukážkový meditatívny senzualista upieral svoju ctižiadosť k lyrickým možnostiam secesno-expresívneho štýlového základu (najmä v akvareloch, v ktorých farba preberá znakovú, vysvetľujúcu funkciu lineárnej kresbovej osnovy). Vplývali na neho rôzne podoby dobového stredoeurópskeho symbolizmu: v Krakove to bolo dielo akvarelistu Falsta (roku 1920 dokonca vystavoval so spolkom Sztuka), pri pobyte v Maďarsku zasa umenie secesných maliarov kolónie v Gödölö. Secesná štylistika, literárny podtext maliarstva začiatkov pretrvá až do predčasného záveru Palugyayho diela -- v panteistických obrazoch búrlivo klíčiacej prírody, v baladických víziách harmonickej, priam rajskej súnáležitosti rovnako ľudského a prírodného, ako civilizačného a vidieckeho (Modrý vták, 1926; Ahasver, 1927; Vdovy, 1928; Krajina s kvetmi -- Nirvána, 1930; Pri vode, 1931; Dievča v bielom s továrenskými komínmi a kvetmi, 1932; Pri potoku, 1932; Osud, 1932; Symbolika I--X, 1932; Jarná melódia, 1932).