Top dielo 140. večernej aukcie - Serge Charchoune (1888 - 1975)

(91) SERGE CHARCHOUNE (1888 - 1975):  Pokojné more (La mer calme). 1948. Olej na plátne. 65 x 92 cm. Značené vpravo dole "Charchoune".

Proveniencia

Významná súkromná zbierka na Slovensku. Pôvodne Galerie Raymond Creuze, Paris (nálepka vzadu).  Vystavované: Paris, Charchoune, Galerie Raymond Creuze, jún 1949, č.kat. 3. Publikované: Raymond Creuze, Charchoune, Paris 1975, zv. 2, č. 555;  Pierre Guénégan, Serge Charchoune, catalogue raisonné, 2006, zv. 3, s.302, č. kat. 1948/015.

Pokojné more“

je mimoriadnym dielom neskoršej tvorby Serge Charchouna. Maliar a spisovateľ pochádzal z Ruska. V otcovej vetve mal však predkov na Slovensku. K tejto kultúrnej identite sa viackrát počas života manifestačne prihlásil. Podľa Kataríny Müllerovej “… túžil spoznať Slovensko, z ktorého pochádzal jeho otec Ján: “… môj otec sa narodil na dedine a ako všetci Slováci bol lyrický a muzikálny. To som po ňom zdedil ja…”. Práve prežívanie hudby ho priviedlo k abstrakcii. Na sklonku života daroval kolekciu štyroch malieb do zbierok Slovenskej národnej galérie…”. Slovenský pôvod ovplyvnil Šaršúnovu tvorbu. Napokon od istého času svoje diela nesignoval iba po francúzsky a azbukou po rusky, ale aj slovenskou podobou svojho mena - Šaršún alebo tiež Šaršun. Pre slovenskú kultúru Charchouna-Šaršúna objavil literárny vedec a teoretik a historik výtvarného umenia Oskár Čepan. Na jeho pozvanie prišiel v roku 1968 umelec na Slovensko. Navštívil aj hroby svojich starých rodičov v turčianskej obci Ležiachov a podľa svedectva prekladateľky a rusistky Nade Čepanovej na cintoríne poznamenal: "tak tu som pri prameňoch otcovskej krvi...".

139. jarná aukcia výtvarných dielNa aukcii bolo vydražených 130 diel (56%) v celkovej hodnote 435 363 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.139. jarná aukcia výtvarných diel