142. jesenná aukcia výtvarných diel

02. Október 2018, 18:00

Top dielo 142. jesennej aukcie - Christian Dietricy (1712 - 1774)

(143) CHRISTIAN DIETRICY (1712 - 1774): Abrahám vyháňa Hagar do púšte.  Okolo 1750. Olej na dreve. 35 x 48 cm. Neznačené.

„Abrahám vyháňa Hagar do púšte“

je bezpochyby prácou Christiana Dietricyho. Tento nemecký maliar a grafik (30.10.1712 Weimar - 23.04.1774 Drážďany), bol obdivovaný najmä pre majstrovskú techniku svojich malieb. Vo svojej tvorbe sa inšpiroval veľkými holandskými  figurálnymi maliarmi predchádzajúceho storočia (Rembrandt van Rijn, Adriaen van Ostade, Cornelis van Poelenbug a Nicolaes Berchem) ale i súčasníkov (Antoine Watteau). Vo svojej krajinárskej tvorbe nadviazal tiež na holandskú krajinársku tvorbu. Dokázal skvelo napodobniť maliarsky rukopis svojich vzorov a často preberal celé ich kompozície. Napriek tomuto eklekticizmu bol obdivovaným umelcom. Jeho práce sa nachádzajú vo významných nemeckých galériách a múzeách (napr. Drážďany, Berlín, Mníchov). Obraz Abrahám vyháňa Hagar do púšte vychádza z rovnomenného grafického listu Rembrandta van Rijn. Dietricy prevzal celú figurálnu kompozícu z Rembrandtovej rytiny a umiestnil ju do ľavej spodnej časti obrazu. Výjav prirodzene doplnil krajinou s nízkym horizontom, ktorá sa v centrálnej časti otvára k vzdialenému horizontu, ktorá akoby prezrádzala časovú následnosť príbehu (kniha Genesis 21-14, 21-20) . Maliar na ľavej strane dotvoril Rembrandtovu architektúru, ľavú stranu uzavrel veľkým starým, no subtílnym stromom. Farebnosť už v mnohom napovedá na inšpiráciu rokokovou krajinomaľbou. Vznik diela môžme datovať okolo roku 1750 (Zuzana Konopásková, expert ARS LEGIS).