143. večerná aukcia

13. November 2018, 19:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

143. večerná aukcia

Aktuality

Top dražba 143. večernej aukcie - Katarína Janečková (1988). Autorský rekord!

Top dražba 143. večernej aukcie - Katarína Janečková (1988). Autorský rekord!

(81) KATARÍNA JANEČKOVÁ (1988).  Online. 2015.  Akryl na plátne. 120 x 170 cm. Značené na zadnej strane "Katarína Janečková 2015". Konečná cena: 5 400 €.

 

Proveniencia

Významná súkromná zbierka na Slovensku.  Na zadnej strane popis diela autorkinou rukou.

 

 

„Online“

je veľkoformátovým dielom maliarky Kataríny Janečkovej, umelkyne, ktorá sa na domácej scéne rýchlo etablovala ako maliarka obrazov, ktoré energicky zasiahnu divákov na tých správnych miestach. Janečková je dobrou pozorovateľkou a to čo vidí vo svojom okolí dychtivo prenáša na plátno. Na druhej strane jej tvorba vychádza z takmer fyzickej potreby maľovať a kresliť, ako inak, len to čo má rada. Janečková vlastne nevedomky dala košom všetkým feministkám a ich názorom a nebojácne prezentuje tie svoje, že je dobré ak je pekné dievča obdivované mužmi a ešte lepší je sex s nimi. Určite však nie je vypovedané všetko. Bezstarostné a rozvášnené kompozície nám príbeh nikdy neodhalia úplne, pri niektorých nevieme dokonca ani to či medveď, Janečkovou tak často zobrazovaný, je vlastne muž, alebo len symbol s osobnou výpovednou hodnotou. Práve tento symbol, pretvára navonok banálne kompozície na hravejšie a možno pre prudérnejších na stráviteľnejšie. Opäť však nejde o kritické zrkadlo, ale o snahu explóziou farieb a voľnými ťahmi štetca vyburcovať v divákovi návrat k už zažitým nerestiam z jediného dôvodu, lebo je to super! (Július Barczi)

Aukcie

143. večerná aukciaNa aukcii bolo vydražených 43 diel (51%) v celkovej hodnote 393 700 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.143. večerná aukcia

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.