144. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

11. December 2018, 18:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

144. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

Aktuality

Top dielo 144. zimnej aukcie - J. Mudroch (1909 - 1968)

Top dielo 144. zimnej aukcie - J. Mudroch (1909 - 1968)

(86) JÁN MUDROCH (1909 - 1968): Čítajúca dáma. 1967. Olej na kartóne. 59 x 69 cm. Značené vpravo dole "Mudroch". Na zadnej strane oceňovacia nálepka n.p. DIELO.


„Čítajúca dáma“
je dielom neskoršej tvorby Jána Mudrocha. Odkazuje a svojím spôsobom aj polemizuje s poňatím Mudrochovho maliarstva začiatku štyridsiatych rokov. Kým v pozadí výrazovosti predchádzajúcich katastrof a bombardovaní bol príklad Goyu, teraz prevládla dávne Mudrochovo okúzlenie Rembrandtom. Prvý obraz tohto radu -- Zvestovanie smrti (1939) bol inšpirovaný zlomkom Rembrantovho "Zvestovania", ktoré Mudroch ešte ako študent obdivoval v pražskej Národnej galérii. Bližšia analýza obrazu však skôr presviedča o tom, že ani v tomto prípade nešlo o jednoduchú nápodobu staršieho vzoru, ale o obmenu niektorých jeho štýlových efektov celkom v modernistickom duchu. Jasnozrivo na to poukázala Zita Kostrová: "... Mudroch sa o Rembrandta zaujímal z viacerých dôvodov. Priťahovala ho predovšetkým formálna dokonalosť kompozície budovanej na širokom rozpätí kontrastov svetla a tieňa, alebo ich splývania do jednoliatej kompaktnej atmosféry pokoja, či nekonečného trvania ustavičného pohybu. Zaujímal ho formálny prejav i vnútorný myšlienkový svet jeho umenia. Zdanlivo jednoduchá forma je nabitá výsostne pôsobivým vnútorným dramatickým dejom... Toto zaujatie Rembrandtom, jeho problémom svetla a tieňa, svedčí o Mudrochovej neobyčajnej bystrosti, pretože vidí v ňom umelca celkom moderného, stojaceho na začiatku umenia svetla, ktoré sa naplno rozvinie až v druhej polovici dvadsiateho storočia v celej samostatnej kapitole. Z tohoto hľadiska Mudrochov vzťah k Rembrandtovi doposiaľ nikto neocenil a nezhodnotil. Zvyčajne sa v ňom povrchne videl iba záujem o staromajstrovské techniky...". Najznámejšie diela "šerosvitnej" epizódy Mudrochovej maľby: imaginárne portréty a akty (Madona s čiernou svätožiarou I--III, 1939; Ležiaci akt pred zrkadlom, 1942; Ležiaci akt s kvetmi vo vlasoch, 1942--1943) i kytice a zátišia (Cudzia ruža, 1940; Zátišie s jablkami, začiatok 40. rokov; Kvety zla, 1941) sú zároveň vyvrcholením Mudrochovho umenia.

Aukcie

143. večerná aukciaNa aukcii bolo vydražených 44 diel (52%) v celkovej hodnote 402 200 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.143. večerná aukcia

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.