144. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

11. December 2018, 18:00

Top dielo 144. zimnej aukcie - Zolo Palugyay (1898 - 1935)

(59) ZOLO PALUGYAY (1898 - 1935): Dobrí duchovia hôr. Okolo 1928. Olej na kartóne. 26 x 35 cm. Neznačené. Na zadnej strane potvrdenie autorstva od dedičky  pozostalosti umelca, akad. mal. Evy Riccotiovej.

„Dobrí duchovia hôr“

sú ukážkou poňatia „symbolizmu“ jednej línie tvorby Zola Palugya.  Tento priam ukážkový senzualista upieral svoju ctižiadosť k lyrickým možnostiam secesno-expresívneho štýlového základu (najmä v akvareloch, v ktorých farba preberá znakovú, vysvetľujúcu funkciu lineárnej kresbovej osnovy). Vplývali na neho rôzne podoby dobového stredoeurópskeho symbolizmu: v Krakove to bolo dielo akvarelistu Falsta (roku 1920 dokonca vystavoval so spolkom Sztuka), pri pobyte v Maďarsku zasa umenie secesných maliarov kolónie v Gödölö. Secesná štylistika, literárny podtext maliarstva začiatkov pretrvá až do predčasného záveru Palugyayho diela -- v panteistických obrazoch búrlivo klíčiacej prírody, v baladických víziách harmonickej, priam rajskej súnáležitosti rovnako ľudského a prírodného, ako civilizačného a vidieckeho (Modrý vták, 1926; Ahasver, 1927; Vdovy, 1928; Krajina s kvetmi -- Nirvána, 1930; Pri vode, 1931; Dievča v bielom s továrenskými komínmi a kvetmi, 1932; Pri potoku, 1932; Osud, 1932; Symbolika I--X, 1932; Jarná melódia, 1932).

143. večerná aukciaNa aukcii bolo vydražených 44 diel (52%) v celkovej hodnote 402 200 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.143. večerná aukcia