145. aukcia výtvarných diel

02. Apríl 2019, 18:00

145. aukcia výtvarných diel

Top dražba 145. aukcie - M. BENKA (1888 - 1971)

124. MARTIN BENKA (1888 - 1971): Ilava. 1938. Olej na kartóne. 16, 5 x 24, 5 cm. Značené vpravo dole "MB", vrypom "Ilava 38". Konečná cena: 5 600 €.

“Ilava”

je datovaná autorom do roku 1938, kedy Martin Benka  absolvoval  krátky maliarsky pobyt v Čechách (Praha - Sokolský slet, Jičín, Malá Skála pri Trutnove), zašiel aj do rodného Kiripolca, už tradične sa túlal po Liptove a okolí Považskej Bystrice. Najplodnejší sa napokon ukázal maliarsky pobyt v okolí Ilavy - v zbierkach SNM (MMB) Martin sa nachádzajú viaceré olejové skice, viažúce sa k tejto lokalite: Pri Váhu v Ilave. Olej na kartóne. 16, 5 x 24, 4 cm; Ilava – Topole. Olej na kartóne. 16, 5 x 24, 4 cm; Pri zátoke. Olej na kartóne. 16, 5 x 24, 4 cm; Pri potoku. Olej na kartóne. 16, 5 x 24, 4 cm; Kostol v Košeci. Olej na kartóne. 16, 5 x 24, 4 cm a iné... , Na margo vlastných maloformátových skíc, kresieb a náčrtov Martin Benka svojho času napísal: “… nech v nich nikto nehľadá umenie. Vznikli ako… tónové akordy, pohyb, zvláštnosti a drobnosti…”. V súlade s dnešným všeobecným názorom však oproti tomu umelcova monografistka tvrdí: “… čím viac rástol časový odstup od uzavretosti jeho diela, tým viac sa začali posúvať akcenty: veľké figurálne kompozície, ktoré si svojho času vysoko cenil, vyznievajú už príliš strojene, vyumelkovane, priam retrográdne… naopak, aj najmenšie kresby a skice, ktoré nemali uzrieť svetlo sveta, čoraz viac pútajú pozornosť nielen tým, že obnažujú Benkovu cestu od motívu k obrazu, ale udivujú svojou sebestačnou výtvarnou hodnotou, sviežosťou, bezprostrednosťou, objavnosťou pohľadu…“ (Katarína Bajcurová). V umelcovej pozostalosti (spravovanej Múzeom Martina Benku v Martine) sa nachádza takmer 1100 maliarskych diel. Benka vo svojej bibliografii napísal: “Mal som ambíciu vo veľkých plátnach, na malých som sa nemohol vymaľovať s takou chuťou ako na veľkých”. Takých kompozícií, väčšinou veľkoformátových olejov, je približne 150. Ostatná a prevažná časť sú len skice, návrhy a štúdie. Skice z terénu mali pre Benku len inšpiračnú úlohu pri znovunavodení zážitku z určitého kraja. Z výtvarného hľadiska vynikajú neobyčajnou sviežosťou a bezprostrednosťou, ktorú niekedy strácajú veľké kompozície zhotovené po časovom a tvorivom odstupe.