146. aukcia výtvarných diel

18. Jún 2019, 18:00

146. aukcia výtvarných diel

Top  dražba 146. aukcie - Július Jakoby (1903 - 1985)

(104) JÚLIUS JAKOBY (1903 - 1985): Na trhu Okolo. 1940. Olej na kartóne. 27 x 35 cm. Značené vľavo dole „Jakoby Gy“. Na zadnej strane štetcom „Festette Jakoby Július“. Konečná cena: 8 800 €.

Diela Júliusa Jakobyho v obchode s umením chýbajú. A chýbajú aj v galerijných prehliadkach, či v stálych expozíciách – niet divu, pretože dve najvýznamnejšie galérie na Slovenku majú činnosť obmedzenú – SNG je dlhodobo v rekonštrukcii a VSG, síce po rekonštrukcii, no stále bez expozície. Jakoby si pritom zaslúži byť videní, obdivovaný a v neposlednom rade aj zbieraný. Predkladané dielo Na trhu možno zaradiť k „senzuálnej“ línii ranej tvorby Júliusa Jakobyho. Kľúčovým okamihom Jakobyho maliarstva bol rok 1929. V niekoľkých významných dielach z tohoto a nasledujúcich rokov (V bare, 1929; Štrkári, 1930; Podomový brusič, 1930; Verklikár, 1930; Kubikári, 1931; Čistič stôk, 1934) prebral príklad Cézanna. Bolo to však len kompromisné prijatie princípov neiluzívnej, protokubistickej výstavby obrazovej kompozície. Nebudovalo na stavebnej funkcii farebnej škvrny, ale na "valérovaní", prejemnelom rozmývaní olejovej farby, s ktorou maliar zaobchádzal akvarelovým spôsobom. Táto zvláštna úprava Cézanna vyvrcholila v niekoľkých dielach z rokov štyridsiatych, najčastejšie s námetom rybárov a člnkárov, v obrazoch plných uvoľnenej farebnej škály a slohovo nejasnej noblesy kontrastu odstupňovaných modrých a zelených tónov, vzdialene odkazujúcich na Bonnardovu "plávajúcu škvrnu" (Zbieranie piesku, okolo 1940; Rybári, okolo 1940).