147. večerná aukcia

22. Október 2019, 19:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

147. večerná aukcia

Aktuality

Top dražba 147. aukcie - Albín Brunovský (1935 - 1997). Autorský rekord za grafiku!

Top dražba 147. aukcie - Albín Brunovský (1935 - 1997). Autorský rekord za grafiku!

(2) ALBÍN BRUNOVSKÝ (1935 - 1997): Dáma v klobúku IX. Dulcinea.  1982. Lept na papieri. 39,5 x 29 cm, list 67 x 48,5 cm. 84/100. Značené vpravo dole „A. Brunovský 1982". Konečná cena: 3 400 €.

 

V kontexte slovenského zberateľstva je len niekoľko autorov resp. diel, ktoré bezpečne a bez ohrozenia odolávajú premenlivým záujmom milovníkov umenia. Brunovského séria „Klobúkov“ do tejto vyberanej skupiny rozhodne patrí. Jednotlivé grafické listy z tohto cyklu sú dlhé roky vyhľadávanou zberateľskou raritou. Ich výskyt na verejnom trhu je ojedinelý, ceny za dostupné kusy v zásade premrštené. Preto je prítomná ponuka, s lákavou vyvolávacou cenou bezpochyby jedným z vrcholov prítomnej aukcie.

 

Grafika, aj keď je momentálne na okraji väčšinového záujmu domácich zberateľov, má svoju stálu, hoci nie príliš viditeľnú komunitu. Domáci autori, samozrejme na čele s Albínom Brunovským sú však vyhľadávaní aj mimo nášho územia a naša grafické škola má na medzinárodnom fóre dlhodobo dobré meno. Ak sa v minulosti domáci zberatelia väčšinovo prikláňali ku grafike, dnes grafika zaujíma len vybranú skupinu záujemcov. Bez ohľadu na vyššie spomenuté, je však stále niekoľko doslova „kultových“ diel, ktoré zaujímajú aj nie príliš zorientovanú väčšinu. Dulcinea je bezpochyby jedným z nich.

 

Grafický list je súčasťou pravdepodobne najznámejšieho autorovho cyklu Dámy v klobúku, ktorý vznikol začiatkom 80. rokov minulého storočia a obsahuje celkovo deväť listov. V grafikách autor kombinoval viaceré techniky - lept, mezzotintu a suchú ihlu. Predkladané dielo je poslednou grafikou cyklu. Názov - Dulcinea prirodzene odkazuje na jedinú, no neopätovanú lásku v literárnom diele Miguela Cervantesa, Don Quijote…

Aukcie

147. večerná aukciaNa aukcii bolo vydražených 41 diel (59%) v celkovej hodnote 435 050 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.147. večerná aukcia

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.

Pre poskytovanie lepších služieb stránka využíva cookies. Používaním stránky súhlasíte s ich využívaním. Viac o cookies

Zatvoriť