147. večerná aukcia

22. Október 2019, 19:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

147. večerná aukcia

Aktuality

Top dielo 147. aukcie - Ján Mudroch (1909 - 1968)

Top dielo 147. aukcie - Ján Mudroch (1909 - 1968)

(59) JÁN  MUDROCH: (1909 - 1968): Zátišie s kyticou a ovocím. 1962. Olej na plátne. Značené vľavo dole „Mudroch 62". Proveniencia: súčasný majiteľ získal dielo z ateliéru umelca.

„Zátišie s kyticou a ovocím“ je zaujímavým dielom neskorej tvorby Jána Mudrocha. Miska s ovocím v druhom pláne obrazu je explicitnou sebacitáciou. Spolu s rámcovaním dominujúcej kytice na tmavé pozadie je odkazom k tvorivým vrcholom tvorby prevej polovice tridsiatych rokov. Predkladané „dvojzátišie“ je tak akýmsi sofistikovaným variantom, kvintesenciou poetiky tvorby vlastnej mladosti. Bolo už mnohokrát konštatované, že Mudrochove vojnové zátišia sú skrytou metaforou zmaru a ničoty. Pod povrchom nádhery farebnej arabesky sa skrývali existenciálne pochybnosti. Neskoršie, povojnové varianty „toho istého“ v Mudrochej tvorbe akoby znovu – ale celkom z iného zreteľa – revokovali dávny príklad jeho učiteľa. Príťažlivosť Nowakovej pedagogickej metódy nebola totiž daná len jeho príslovečnou toleranciou, ktorá musela vyhovovať týmto bytostným individualistom. Ani jeho minulosťou priameho účastníka heroických rokov nemeckej a českej expresionistickej avantgardy. Nowak im ponúkol ešte niečo špeciálnejšie a dôležitejšie: jeho maliarstvo predstavovalo pre nich najdostupnejší príklad možnosti maliarskeho zhodnotenia duchovných generačných predpokladov. Nowakova nezáväzná zmyslovosť, záľuba v pôžitkárskom vychutnávaní okamžikov optických senzácií, vyhovovalo skepticizmu jeho žiakom -- najmä zúžením výtvarného činu na neopakovateľný akt, oslobodený od nimi toľko nenávideného a opovrhovaného pátosu dodatočných myšlienkových štylizácií.

Aukcie

146. aukcia výtvarných dielNa aukcii bolo vydražených 73 diel (44%) v celkovej hodnote 269 990 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.146. aukcia výtvarných diel

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.

Pre poskytovanie lepších služieb stránka využíva cookies. Používaním stránky súhlasíte s ich využívaním. Viac o cookies

Zatvoriť