147. večerná aukcia

22. Október 2019, 19:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

147. večerná aukcia

Aktuality

Top dielo 147. aukcie - Michal Jakabčic (1930 - 2001)

Top dielo 147. aukcie - Michal Jakabčic (1930 - 2001)

(64) MICHAL  JAKABČIC:  (1930 - 2001): Pohľad hore. 1999. Olej na sololite. 100 x 85 cm. Značené vľavo dole „M. Jakabčic". Proveniencia: ateliér umelca, neskôr zbierka Bohumila Hanzela. Publikované: Abelovský, J. – Bajcurová, K.: Zbierka Bohumila Hanzela 1990-2012. Trenčín, 2012, str. 273.  Vystavované: výstava Ostrovy imaginácie v GMAB v Trenčíne v roku 2011 a v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne v roku 2010.

 

 

„Pohľad hore“ je príznačným dielom magického realizmu Michala Jakabčica. Poetika jeho umenia prekonala priam závratný rozvin: od kompromisnej štylizácie obrazovej skladby prešiel v prvej polovici 60. rokov lekciou pocézanovskej kubizujúcej geometrickej štylizácie tvaru (prevládali krajinárske motívy), ktorá si prirodzeným spôsobom vytvorila imaginatívnu výtvarnú reč. Jej základom zostala prehľadná geometrická konštrukcia priestorových foriem, ktorých silný emotívny účinok vyvolávala intenzívna farebná skladba s prevahou ohnivých červených tónov. Obraz sa stal snovou spomienkou na nenávratný svet minulosti vyjadrený magickými vzťahmi symbolických znakov súčasnosti. Popri poetickom prejave s výrazne meditatívnym charakterom sa od druhej polovice šesťdesiatych rokov začínajú výraznejšie prejavovať prvky novej figurácie. V tomto časovom období Jakabčivova tvorba, výtvarná a myšlienková náročnosť vrcholí. Jeho tvorba 80. a 90. rokov je opätovne zameraná prevažne na figúru s meditatívnym a metafyzickým charakterom. Jakabčicove neskoré experimenty s ozvláštňovaním fetišov vlastného detstva a mladosti majú aj zásadnejší význam. Najmä monumentálne meradlo infantilných relikvií, ale majstrovská suverenita ich maliarskeho pojednania by mohli zvádzať k domnienke, že sa tu až do nemožnosti vyzdvihujú akési sentimentálne “životné istoty”. Že ide len o výron neodbytnej potreby kvázi freudovského úniku do bezproblémovosti -- pred skutočným životom hermeticky uzavretého -- materského lona domova, šťastnej naivity detstva, prednatálnej blaženosti žitia. Ich absurdná osamelosť v obraze, vytrhnutosť z reálnych súvislostí -- to všetko signalizuje, že ikony maliarovho “zlatého veku nevinnosti” sa stávajú skôr objektom zvláštnej hry. Hry skôr nezáväznej, zľahka a nežne ironizujúcej, posúvajúcej a prevracajúcej prvoplánové asociácie, než smrteľne vážnej. Tí, ktorí poznali Michala Jakabčica osobne totiž potvrdia: jeho na prvý pohľad vágne, „snové“ sujety mali vždy reálny základ – v „malej histórii“ každodenného života od „veľkého sveta“ odtrhnutého rodného Klenovca. Ktorej – často čierno humorné - príbehy umelec s neobyčajným pôžitkom, v rozličných obmenách rozprával. A aj maľoval.

Aukcie

146. aukcia výtvarných dielNa aukcii bolo vydražených 73 diel (44%) v celkovej hodnote 269 990 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.146. aukcia výtvarných diel

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.

Pre poskytovanie lepších služieb stránka využíva cookies. Používaním stránky súhlasíte s ich využívaním. Viac o cookies

Zatvoriť