138. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

05. December 2017, 18:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

138. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

Aktuality

Top dražba roku 2017 - Gyula Kosice (1924 - 2016). Najvyššia dosiahnutá konečná cena za dielo umelca svetovej moderny!

Top dražba roku 2017 - Gyula Kosice (1924 - 2016). Najvyššia dosiahnutá konečná cena za dielo umelca svetovej moderny!

(83) GYULA KOSICE (1924 - 2016): Pocta mestu Košice. 2011. Bronz. 72 x 40 x 35, 5 cm. Značené vpredu vpravo "Kosice", vľavo vzadu značka zlievača „Fundision E. Buchasz“. Konečná cena: 20 000 €.

 

PROVENIENCIA

Získané z ateliéru umelca. Predkladané dielo sa stalo modelom pre monumentálne dielo, ktoré bolo v júli 2013 pod názvom „Radosť – Socha pre Košice“ inštalované v priestore pred Kunsthalle v Košiciach.

 

„POCTA MESTU KOŠICE “

 

sú dielom Gyulu Kosice, umelca svetového renomé. Patrí k pionierom geometrickej abstrakcie, konkretizmu a op-artu vo svete. S netradičnými materiálmi rozvíja vlastnú koncepciu dynamického, mobilného umenia so zapojením fenoménu svetla (luminoskulptúry) a vody (hydrokinetizmus). Je medzinárodne uznávaným umelcom v oblasti geometrie a kinetiky. Bol pozývaný na najvýznamnejšie svetové prehliadky a výstavy: Bienále Sao Paulo, Bienále Benátky, Documenta Kassel, Bienále Montevideo či EXPO Zaragóza. V roku 2013 ho zaradili do stálej expozície Multiple Modernities v parížskom Centre Pompidou, kde má pod svojím menom sálu číslo 37. Je čestným občanom mesta Buenos Aires a od roku 2010 aj Košíc. Argentínsky sochár, teoretik a básnik, vlastným menom Ferdinand Fallik sa narodil v maďarskej rodine v Košiciach. Keď mal štyri roky jeho rodičia emigrovali do Argentíny, kde sa usadili a zapísali svojmu synovi meno Fernando Fallik. Ako svoje umelecké meno použil názov svojho rodného mesta na východe Slovenska. Gyula Kosice bol  predchodca kinetického a svetelného umenia.a jedným zo zakladateľských osobností abstraktného nefiguratívneho umenia v Latinskej Amerike. .Zákadnými elementami autorovej dynamickej tvorby bolo svetlo, voda  a pohyb a vo svojich prácach ako prvý na medzinárodnej úrovni použil voduneón ako súčasť svojich umeleckých diel. Pre svoje diela vyberá autor skôr netradičné materiály a ich spojenia ako napr. hliník, polyester, sklenené trubice, plexisklo, elektrické svetlo, neóny Autorove prvé práce zo 40. rokov 20.storočia sa vyznačujú geometrickým charakterom a zaraďujeme ich ako tvorbu v rámci hnutia MADÍ. V 70.rokoch sa vo svojej ďalšej práci venoval konceptu Hydropriestorového mesta, manifest je z roku 1971. Uskutočnil viac ako 40 individuálnych a 500 kolektívnych výstav na celom svete. 2013 sa stal súčasťou stálej expozície Centre Georges Pompidou v Paríži, kde boli vystavené autorove diela zo  40. rokov. Gyula Kosice bol aktívny vizuálny umelec aj intelektuál a je autorom viacerých básnických publikácií a esejí. Poznal sa s osobnosťami ako Milan Dobeš, Jean Arp, Victor Vasarely, Le Corbusier, Jean-Paul Sartre, Tristan Tzara alebo Umberto Eco. Z autorovej dielne v Buenos Aires kde žil a tvoril sa v roku 2005 stalo jeho múzeum. Jeho diela sú zastúpené v múzeách a vo viacerých súkromných zbierkach v Južnej Amerike, Spojených štátoch, Európe aj Ázii.

Aukcie

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.