138. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

05. December 2017, 18:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

138. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

Aktuality

Top dražba roku 2017 - Ivan Csudai (1959). Najvyššia dosiahnutá konečná cena za dielo žijúceho umelca!

Top dražba roku 2017 - Ivan Csudai (1959). Najvyššia dosiahnutá konečná cena za dielo žijúceho umelca!

(87) IVAN CSUDAI (1959): Nosič zástav II. 1991. Olej na plátne. 125 x 145 cm. Značené na zadnej strane "Csudai 91". Konečná cena: 9 000 €

 

PROVENIENCIA

Súkromná zbierka na Slovensku.

„Nosič zástav II.“

je zberateľsky vzácne dielo ranej tvorby Ivana Csudaia. Jeho začiatky sú späté s nástupom tzv. postmodernej generácie, teda s mladými a divokými a charakteristické expresívnou maľbou. V neskoršom období sa v jeho diele dostáva do popredia jednoduchý motív redukovaný na znak. Expresivita Csudaiovho maliarskeho rukopisu ustúpila pred čistotou a poriadkom. Autor pracuje s predlohami vybratými zo starej encyklopédie, ktoré mutuje počítač a on sám neskôr precízne maľuje a maliarsky spracúva. Napriek spomínaným zmenám je Csudaiov prejav kontinuitný a autor patrí k najzásadnejším zjavom slovenskej maľby – dnes preto patrí k stáliciam slovenského maliarskeho neba. Je zastúpený v slovenských i zahraničných výtvarných zbierkach. Podľa Kataríny Bajcurovej v Csudaiovej tvorbe „... niet náhod, všetko je starostlivo vymyslené a premyslené, maliar programuje obrazu zvláštne mimikry. Rovnako sofistikovaná a rafinovaná hra s prostriedkami maľby, neosobným jazykom predlohy a osobnou, miestami ornamentálne dekadentnou deformáciou zastiera aj depozit autorových individuálnych archiválií. Nájdeme v ňom nielen privátne spomienky obývané bezmocnými a banálnymi tvormi, ale aj stopy tém veľkých a malých dejín, umenia, čo bolo pred nami. Niet v nich moralizovania, ani pátosu. Csudaiove obrazové sekvencie, rébusy na videnie, sú totiž len organizovaným výtvarne autonómnym a treba podotknúť, že aj originálnym a pôsobivým zhmotnením toho zvláštneho chaosu, ktorý nám v mysli zanecháva médiami a informáciami presýtený svet absurdne sa krížiaci s krátkymi útržkami našich veľkých a malých sklamaní. V podaní Ivana Csudaia znepokojujú, mätú, desia... tentokrát sa však uhrančivo zhmotňujú, sfarbujú, voňajú, znejú...“.

Aukcie

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.