130. jesenná aukcia výtvarných diel

11. Október 2016, 18:00

Aukcie | 130. jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 1 550,-. Hlavička dievčaťa. Okolo 1960. Olejová tempera na výkresovom papieri. 58 x 39 cm. (89. zimná aukcia. 1. 12. 2009)
€ 700,- Hlava ženy (Madona). 1945. Akvarel, tuš, ceruza na papieri. 42 x 29 cm. (92. letná aukcia, 8. 6. 2010)
€ 531,10,- Dievčatko v kroji. 1968. Olej na sololite. 57 x 29 cm. (59. jesenná aukcia, 4. 10. 2005)
€ 464,71,- Princeznička. 1967. Olej na kartóne. 42 x 28 cm. (77. zimná aukcia. 27. 11. 2007) 398,33,- € Dievčatko. Okolo 1960. Olej na sololite. 49 x 34 cm. (74. jesenná aukcia. 2. 10. 2007)
€ 450,- Letná krajina.. 1952. Akvarel na papieri. 59 x 66 cm. (115. jarná aukcia , 11.03.2014)

Biografia: Narodil sa 11. 9. 1919 v Olcnave pri Spiškej Novej Vsi, zomrel 2.9.1971 v Modre. 1936-1940 študoval na Učiteľskom ústave v Spišskej Novej Vsi, 1941-1942 na oddelení kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave (prof.Schurmann, Mallý). 1941 učiteľ v Čiernom Poli, 1941-1944 kreslič v Ústave pre školský a osvetový film v Bratislave, 1944-1947 ilustrátor v nakladateľstve P. Gardelána v Trnave. Od 1949 žil v Karmónii pri Modre. Do dejín modernej slovenskej výtvarnej kultúry vstúpil predovšetkým ako ilustrátor kníh pre deti a mládež (viac ako 100 titulov). Za túto umeleckú činnosť dostal viaceré ocenenia - 1953, Cena Povereníctva školstva a kultúry, 1964, Cena vydavateľstva Mladé letá, 1969 cena Fraňa Kráľa, 1972 Cena Cypriána Majerníka in memoriam. Samostatne vystavoval v Bratislave (1954, 1962, 1964), Zvolene (1964), Trnave (1973), Modre (1979).

Literatúra: Váross, M.: Slovenské výtvarné umenie 1918-1945. Bratislava 1960, s.276-277.