130. jesenná aukcia výtvarných diel

11. Október 2016, 18:00

Aukcie | 130. jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 829,85,- Zimná krajina. Okolo 1930. Olej. 49 x 64 cm. (1. jarná aukcia, 13. 3. 1997)
€ 597,49,- Dedinská slávnosť. Okolo 1930. Olej na kartóne. 22 x 38 cm. (49. letná aukcia, 11. 5. 2004)
€ 497,91,- Mlátenie. Okolo 1930. Pastel na papieri. 30 x 41 cm. (17. jesenná aukcia, 28. 9. 1999)
€ 398,33,- V daždi. Okolo 1930. Pastel na papieri. 32 x 23 cm. (17. jesenná aukcia, 28. 9. 1999)
€ 132,78,- Pri potoku. 1944. Akvarel na papieri. 42 x 60 cm. (37. jarná aukcia, 18. 3. 2003)
€ 116,18,- Dvaja na poli. 1974. Pastel na papieri. 30 x 37 cm. (25. jarná aukcia, 20. 3. 2001)
€ 116,18,- Z krčmy. 1956. Kresba farebnými ceruzami na papieri. 27 x 41 cm. (25. jarná aukcia, 20. 3. 2001)

Biografia: Imrich Oravec (Oravecz) sa začal amatérsky venovať výtvarnej tvorbe od 1918. Navštevoval súkromnú školu Ľ. Čordáka a 1922 - 1926 kresliarsku školu E. Króna v Košiciach. Pred prvou svetovou vojnou pracoval ako sezónny poľnohospodársky robotník, 1914 narukoval, na fronte bol ranený s trvalými následkami. Žil vo Veľkej Ide pri Košiciach, 1967 presídlil do Rožňavy. Člen výtvarného odboru Kazinczyho spolku, 1946 - 1949 Spolku východoslovenských umelcov Svojina. Samostatne vystavoval v Košiciach (1932 s Feldom a Groszovou), Budapešti (1934), Bratislave (1937), Gravenhagene (1937). Súborné výstavy mal v Košiciach (1970, 1995, Galéria J. Jakobyho). Patrí k významným nasledovníkom maliarstva košickej moderny. Vyšiel zo secesného symbolizmu, v olejomaľbách a pasteloch tridsiatych rokov však už predviedol pôvabný, insitný variant ľudového žánru, priamočiaro a neštylizovane predvádzajúci maliarov život, jeho bezprostredné ukotvenie v dedinskom prostredí.