Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 2 067,- Le Lever. Akvarel, atrament na papieri, 40,5 x 39 cm. Berlín 1996
707,- € “Fatique”. Kresba perom na papieri, 49 x 42 cm. Budapešť 2006
€ 1 394,14,- Portrét starej ženy. Okolo 1890. Kresba uhľom, kriedou na papieri. 36 x 27 cm. (63. jarná aukcia, 28.3. 2006)
€ 1 194,98,- Jarná kytica. Okolo 1900. Olej na plátne. 65 x 49 cm. (39. letná aukcia, 27. 5. 2003)
€ 995,82,- Kráľ. Okolo 1900. Kresba uhľom, pastelom, temperou na papieri. 44 x 27,5 cm. (11. aukcia kresby a grafiky, 14. 12. 1998)
Biografia: Gyula (Július) Benczúr ( Bencúr ) sa narodil 28.1.1844 v Nyíregyházy, zomrel 16.7.1920 v Szécsény-Dolány v Maďarsku. 1860-61 študoval na súkromnej maliarskej škole Klimkovičovcou v Košiciach, 1861-69 na AVU v Mníchove. 1910 člen korešpondent UAV. Od 1876 prof. na AVU v Mníchove, 1883 sa stal riaditeľom Majstrovskej maliarskj školy v Budapešti, kt. Sám založil. Venoval sa kresbe i maľbe, mal neobyčajné koloristické vlohy. Tvoril diela s romantickou tematikou jako oslavy predstaviteľov a udalosti z uorských dejín. Maľoval aj mytologické témy, venoval sa aj portrétom.
Literatúra: Homér L: Bencúr Guyla, Budapešť,1938, Mihalik S: Benczúr Kassán, Košice 1944, Vaculík K-Mensatoris V: Umenie 19.sto na Slovensku, Bratislava 1951.
Poradové číslo: | 49 |
Vyvolávacia cena: | 800 € |
Rok: Okolo 1900
Technika: Kresba pastelovými ceruzami na papieri
Rozmery: 44 x 29 cm
Značené: Značené vpravo dole autorskou značkou.