137. večerná aukcia

Aukcie | 137. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 24 000,- Eva. 1957. Olej na plátne. 100 x 80 cm. (119. večerná aukcia, 11.11.2014)
€ 18 000,- Asociácie (priestor, energia, odvaha, plodnosť). 1970. Perforované plexisklo 101 x 75 cm (kus). (128. večerná aukcia, 26.04.2016)
€ 15 700,- Zbojníci. 1962. Olej na plátne. 91 x 110 cm. 110. večerná aukcia , 23.04.2013)
€ 15 000,- Oltár súčasnosti. 1964-65. Reliéf, asambláž, koláž na dreve. 120 x 84 cm. (86. letná aukcia, 9. 6. 2009)
€ 12 800,- Mesto. 1963. Olej na plátne (pôvodná adjustácia) . 81 x 101 cm. (125. večerná aukcia, 10.11.2015)
11 500,- € Zbojníci. 1958. Olej na plátne. 76 x 50 cm. (134. večerná aukcia, 25.04.2017)
11 200,- € Figurálna kompozícia. 1958-62. Olej na plátne. 113 x 193,5 cm. (117. letná aukcia výtvarných diel a starožitností, 10.06.2014)
9 200,- € Čierne na bielom - biele na bielom. (obojstranne maľované). 1959-62. Olej, kombinácia techník na kartóne. 74 cm x 100. (131. večerná aukcia, 22.11.2016)

Biografia: Narodil sa 15. 6. 1937 vo Veľkej Hradnej. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení (1959 – 1965) v Bratislave na oddelení monumentálnej maľby u profesorov Dezidera Millyho a Petra Matejku. 1981 – 1990 pôsobil v Nemecku, Kanade a Spojených štátoch. Emigroval vo veľkom štýle. Auto, ktoré ho previezlo cez hranice, vystavil na najprestížnejšej svetovej výtvarnej výstave na Documente v Kasseli (1982) a stal sa prvým slovenským výtvarníkom, ktorý na tomto podujatí participoval. Samostatne výstavoval (výber): 1958 Obrazy — Grafiky, Kultúrny dom, Bánovce nad Bebravou; 1967 - Stano Filko. Obydlí současnosti a skutečnosti, Galerie na Karlovom námestí, Praha;. Grafika, Galérie Václava Špály, Praha; 1969 - Stanislav Filko. Environnement Universel; 1995 - Piata dimenzia, Galéria Cypriána Majerníka, Bratislava; 2001 - Stanislav Filko. Šeherezáda - Žena - Venuša, Galéria Slovenská sporiteľňa, Banská Bystrica; 2008 Triáda – piata – štvrtá – (dimenzia), Slovenský inštitút, Praha; Filkova archa a oltáre súčasnosti, GHMB, Bratislava; 2011 - Mapy ženy rakety, galéria Linea, Bratislava.

Literatúra: Šesťdesiate roky. SNG Bratislava. 1995; Grzonka, P. (Dušan Brozman): Stano Filko. Arbor vitae, Praha 2005.

148. aukcia výtvarných dielNa aukcii bolo vydražených 87 diel (42%) v celkovej hodnote 394 020 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.148. aukcia výtvarných diel