137. večerná aukcia

Aukcie | 137. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL JOZEFA GINOVSKÉHO (GINOVSZKEHO) DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
€ 8 200 Orol a kamzík. 1852. Olej na plátne, dublované. 104 x 130 cm. (128. večerná aukcia, 26.04.2016)
€ 2 921 Portrét muža. 1834. Olej na plátne. 53 x 44 cm. (67. jesenná aukcia, 3. 10. 2006)
€ 2 157 Svätec. 1835. Olej na dreve. 25 x 18 cm. (67. jesenná aukcia, 3. 10. 2006)

NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL JOZEFA GINOVSKÉHO (GINOVSZKEHO) DOSIAHNUTÉ NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
€ 5 000,- Cisár Franz I von Österreich. 1836. Olej na doske. 44 cm x 34 cm. Viedeň 2004
€ 4 724,- Zimný lov. Olej na dreve. 33 cm x 42 cm. Viedeň 2000
€ 4 500,- Návšteva babičky. Olej na dreve. 34 cm x 27 cm. Viedeň 2011
€ 4 500,- Farma na úpätí hôr. 1832. Olej na plátne. 36.2 cm x 47.7 cm. Paríž 2006
€ 3 196,- Mužská spoločnosť. 1838. Olej na plátne. 36.2 cm x 47.7 cm. Praha 2003
€ 1 900,- Lovecké zátišie s vtákmi. 1832. Olej na plátne. 47.5 cm x 37 cm. Ahlden 2007

Biografia: Jozef Ginovský (Ginovszky, Jinovský) sa narodil 4.4.1801 v Tulčíku, okr. Prešov), zomrel 7.5.1857 Leobene v Rakúsku. Od 1825 študoval na AVU vo Viedni. zač. 20. rokov žil v Prešove, v 40.rokoch v Budapešti, po dlhších pobytoch v cudzine sa usadil v Leobene. Dielo: Podobizeň Karola Leopolda Sojku (olej, plátno, 1821); Podobizeň mladej dámy v bielom šate (olej, plátno, 1826); Podobizeň mladej dámy v modrom šate (olej, plátno, 1826); Pohľad na kostol sv. Karola Boromejského vo Viedni ( olej, plátno, 1829);Návrat poľovníka( olej, drevo, 1831); Podobizeň kňaza (olej, plátno, 1831); Dievčatko na lesnej cestičke (olej, drevo, 1832); Gróf Štefan Séčéni v loveckom úbore (olej, drevo, 1838); Zátišie s tetrovom (olej, plátno, 1838); Zátišie so zajacom (olej, drevo, 1839); Zrkadlo (olej,1840); Cimbalista (olej,1841); Vtáčnik (okolo 1841); Vyberanie včiel (okolo 1841); Pohľad na Frankfurt nad Mohanom I.,II. (akvarel, 1843); Jesenná krajina s poľovníckym výjavom (olej, 1845); Poľovačka na medveďa v Karpatoch (olej, 1846); Autoportrét v loveckom úbore (olej); Pražská mliekárka (olej); Ruská ovocinárka (olej).

Literatúra: Lyka, K.: Magyar müvészet 1800 -1850. Budapešť 1942, s. 53,190,431,505; Vaculík, K.: Umenie 19. Storočia na Slovensku. Bratislava 1952, s. 109; Kollár, J.: Slovník slavianských umelcov všetkých kmeňov... Bratislava 1957, s. 45; Petrová -Pleskotová, A: Slovenské výtvarné umenie obdobia národného obrodenia. Bratislava 1966, s. 20,21,26,29: Thieme-Becker 14, s. 63-64: Toman dodatky, s. 59, ES 2, s.166.

147. večerná aukciaNa aukcii bolo vydražených 41 diel (59%) v celkovej hodnote 435 050 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.147. večerná aukcia