Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY POROVNATEĽNÝCH DIEL JANA HÁLU DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
€ 18 900 Na važeckom salaši. 1944. Olej na plátne. 46 x 64 cm. (112. jesenná aukcia, 24.09.2013)
€ 17 600 Leto vo Važci. Okolo 1940 -42. Olej na plátne. 63 x 83 cm. (98. letná aukcia, 07.06.2011)
€ 17 426 Dievča s džbánom (Hanka Brtanová-Dlatošová). 1941. Olej na plátne. 70 x 80 cm. (74. jesenná aukcia. 2. 10. 2007)
€ 16 200 Bielenie plátna. 1950. Olej na plátne. 47 x 63 cm. (130. jesenná aukcia 11.10.2016)
€ 15 300 Važtianka s dieťaťom. 1941. Olej na plátne. 49 x 44 cm. (86. letná aukcia, 9.6.2009)
Biografia: Narodil sa 19. 1. 1890 v Blatnej, zomrel 17. 5. 1959 vo Važci. 1909 súkromná maliarska školu F. Engelmüllera v Prahe, 1910 -15 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Bukovac, Pirner). Od 1923 žil ako výtvarník v slobodnom povolaní v podtatranskej dedinke Važec. Okrem maliarstva sa venoval i literárnej tvorbe a ilustrácii - patrí k zakladateľom modernej slovenskej ilustračnej tvorby pre deti. Samostatne vystavoval v Prahe (1932), Košiciach (1931, 1933, 1938), Bratislave (1932), Liptovskom Mikuláši (1933). Súborné výstavy mal v Liptovskom Mikuláši (1982), Prahe (1982), Bratislave (1990). Galéria P. M. Bohúňa sprístupnila v jeho dome vo Važci pamätnú izbu a stálu inštaláciu jeho diel.
Literatúra: Lenko, J.: Jan Hála. Bratislava 1951; Abelovský, J.: Jan Hála. Bratislava 1977; Abelovský, J.: Jan Hála. Trenčín 2007
Poradové číslo: | 7 |
Konečná cena: | 9 000 € |
Rok: 1945
Proveniencia: Súkromná zbierka v Čechách. Z pozostalosti Jana Hálu.
Technika: Olej na kartóne
Rozmery: 25 x 26 cm
Značené: Značené vpravo dole "J.Hála 45 "
Ďalšie vlastnosti: Poaukčný predaj.
„V kuchyni“
je maloformátovým dielom neskoršej tvorby Jana Hálu. Roku 1945 sa uzaviera pomerne dramatické obdobie jeho života počas svetovej vojny. 1. apríla 1939 je ako nežiadúca osoba vypovedaný do Čiech. Je to tak trochu paradoxné, že človek, ktorého dielo je jediným vyznaním lásky k Slovákom, zrazu nemá miesto v novom, národnom štáte. Hála je takto prinútený vrátiť sa do rodnej Blatnej. Tiesnivé pomery protektorátnych čias iste neboli najlepším povzbudením pre umeleckú tvorbu, ale maliar naďalej pokračuje v práci. V tomto čase vytvára aj jedno zo svojich vrcholných knižných projektov a zároveň akúsi poctu rodnému kraju – akvarely pre knihu J. Š. Baara Jan Cimbura (1940). Ústredná postava románu, typický jiráskovský „selský spravedlivec a mudrák“, bola Hálovi akiste blízka. Putimské dejisko románu poznal už z čias vojenskej služby. V píseckom múzeu študuje repliky starých vidieckych chalúp, ktorých autorom bol Hálov krajan Václav Šebele. A samozrejme – chodí po okolí Písku a skicuje krajinárske motívy, ktoré nachádzajú definitívu nielen v akvarelovom sprievode knihy, ale aj v samostatných olejomaľbách (Juhočeská krajina. 1939; Krajina od Písku, 1940). Važťania však na Jana Hálu nezabudli. Na ich početné žiadosti umožňujú Hálovi príslušné úrady opätovný návrat do Važca. 15. októbra 1940 sem prichádza aj s celou rodinou. Roku 1942 mu vychádza kniha Pod Tatrami, akési sumárum jeho literárnej a kresbovej aktivity na „važeckú“ tému, zúčastňuje sa na Bienále v Benátkach, niekoľkých výstav jednotného a jediného vtedajšieho výtvarného združenia – Spolku slovenských umelcov. Aktívne sa zapojil do Slovenského národného povstania. Niekoľko mesiacov je vo vyšetrovacej väzbe v Spišskej Sobote. Po oslobodení bol za svoju odbojovú činnosť vyznamenaný Zlatou hviezdou partizánskeho oddielu Vysoké Tatry. Skrátka – opäť cítiť aktívnu prítomnosť vo výtvarnom, ale aj spoločenskom i politickom živote Slovenska. Prah nových čias sa však už umelcovi nepodarilo prekročiť.