Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 5 000 Pod stromom . 1931. Olej na plátne. 96 x 63 cm. (134. večerná aukcia, 25.04.2017)
€ 4 800 Nitra. Okolo 1920. Olej na plátne. 130 x 180 cm. (126. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 01.12.2015)
€ 3 200 Pohľad na Bratislavský hrad. Okolo 1920. Olej na kartóne. 44 x 32 cm. (127. jarná aukcia výtvarných diel, 15.03.2016)
€ 3 000 Pohľad na Nitru. 1929. Olej na plátne. 84 x 133 cm.. (129. letná aukcia výtvarných diel a starožitností, 14.06.2016)
€ 3 000 Most pri Tisovci. 1935. Olej na kartóne. 37 x 55 cm. (131. večerná aukcia, 22.11.2016)
Biografia: Maximilián Schurmann sa narodil 29. 8. 1890 vo Štvrtku na Ostrove, zomrel 24. 3. 1960 v Bratislave. V rokoch 1907-14 študoval na Akadémii výtvarných umení vo Viedni (prof. Griepenkerl, Bacher), potom na Akadémii Julien v Paríži. V rokoch 1914-18 bol ako cudzí štátny príslušník internovaný v kláštore vo francúzskom mestečku Espalion. Od roku 1918 žil v Nitre, kde v rokoch 1925-31 viedol súkromnú maliarsku školu. V rokoch 1920-25 pracoval v Paríži. V roku 1929 sa natrvalo usadil v Bratislave, kdesi v roku 1938 otvoril súkromnú maliarsku školu. 1941-45 pôsobil ako profesor na Oddelení kreslenia a maľovania bratislavskej SVŠT.
Literatúra: Dvořáková, Z.: Maximilián Schurmann. Bratislava 1971; Zmetáková, D.: Max Schurmann. Výber z krajinárskej tvorby. Katalóg Slovenskej národnej galérie, Bratislava 1980; Valent, Š.: Maximilián Schurmann 1890-1960. Katalóg Galérie F. Studeného, Nitra 1990; Abelovský, J., Bajcurová, K.: Výtvarná moderna Slovenska. Bratislava 1999.
Poradové číslo: | 47 |
Vyvolávacia cena: | 400 € |
Konečná cena: | 950 € |
Rok: 1914
Technika: Akvarel na papieri
Rozmery: 43 x 34 cm
Značené: Značené vpravo dole "Max Schurmann 1914"