139. jarná aukcia výtvarných diel

06. Marec 2018, 18:00

Aukcie | 139. jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL Adolfa Kaufmanna DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
€ 3 500,- Malý holandský prístav I. Okolo 1890. Olej na plátne, 56 x 69 cm. (89. zimná aukcia, 1. 12. 2009)
€ 2 500,- Plachetnice v prístave. Okolo 1890. Olej na plátne. 68 x 38 cm. (89. zimná aukcia, 1. 12. 2009)
€ 2 250,- Holandský prístav. Okolo 1890. Olej na plátne. 67 x 104 cm. (92. letná aukcia, 8. 6. 2010)
€ 2 257,19,- Horská krajina s potokom s figurálnou štafážou I. Okolo 1890. Olej na plátne. 54 x 67 cm. (74. jesenná aukcia, 2. 10. 2007)
€ 2 257,19,- Horská krajina s potokom s figurálnou štafážou II. Okolo 1890. Olej na plátne. 54 x 67 cm. (74. jesenná aukcia, 2. 10. 2007)
€ 1 200,- Benátky. Okolo 1900. Olej na plátne. 37 x 53 cm. (112. jesenná aukcia výtvarných diel , 24.09.2013)
€ 950,- Plachetnice. 1910. Olej na dreve. 30 x 15 cm. (102. jarná aukcia výtvarných diel , 13.03.2012)

Biografia: Adolf Kaufmann sa narodil v českej Opave, spočiatku bol samoukom a následne študoval v Paríži u Emile van Marcke de Lumen (1827 – 1890). Striedavo žil v Berlíne, Düsseldorfe, Mníchove, Paríži a vo Viedni, kde aj zomrel. Najmä Paríž a Francúzsko ovplyvnilo jeho tvorbu, pripomínajúcu diela barbizonských maliarov. Vlastným sa mu stal svojský maliarsky rukopis s výraznými farbami, dôrazom na silný kontrast v poetickom až tajomnom výraze (typickým príkladom je aj nami predkladaný obraz). Kaufmann bol známym cestovateľom - podnikal študijné cesty do Ruska, Nórska, Poľska, Holandska, Belgicka, Talianska i naprieč Orientom, ale vždy sa rád vracal do Francúzska a najmä milovaného Paríža (vo Francúzsku sa najčastejšie podpisoval pseudonymom Guyot). Autor už za svojho života získal veľké množstvo ocenení, v roku 1900 medailu pri príležitosti Svetovej výstavy v Paríži. Bol členom Wiener Akademie bildenden Künste a od 1890 do 1913 pravidelne vystavoval vo Wiener Künstlerhaus ako jeho člen. Bol obľúbený maliar aristokracie a to nielen rakúskej - veľa jeho obrazov zakúpili príslušníci rakúskeho cisárskeho domu - ale i napr. aj Napoleon III., ruský cár Nikolaj II., kráľovná Isabela II. Španielska, arcivojvoda Friedrich Tešínsky . Jeho diela sú vo viacerých svetových múzeách, galériách a súkromných zbierkach. Pre tureckého sultána Hamida namaľoval veľkoformátový obraz „Príchod do prístavu v Istanbule“. Viac obrazov vlastní napr. Leopold Museum vo Viedni, Umelecké múzeum v Istanbule, či Veľkovojvodská zbierka Baden-Badene. Pre maliara bolo okrem vlastného mena typické používanie viacerých pseudonymov, medzi inými aj G.Salvi, tak ako je signovaný aj ponúkaný obraz.