Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: Najvyššie konečné ceny kresbových diel Martina Benku dosiahnuté na aukciách SOGY: € 12 500 Strážkyňa Slovenska. Okolo 1938 - 42. Kresba akvarelom, tušom na papieri. 86 x 33 cm. (123. letná aukcia výtvarných diel a starožitností, 09.06.2015) € 7 200 Pod Kriváňom. 1936. Kresba uhľom, ceruzou na papieri. 35 x 24 cm. (108. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 04.12.2012) € 5 900 Slovenský chlapec. Okolo 1950. Kresba štetcom, tušom, uhľom na baliacom papieri. 164 x 105 cm. (93. jesenná aukcia, 5. 10. 2010) € 4 700 Alegória úrody (návrh na sgrafito). Okolo 1950. Kresba štetcom, tušom, uhľom na baliacom papieri. 158 x 122 cm. (93. jesenná aukcia, 5. 10. 2010) € 3 200 Hrabačka. Okolo 1942. Akvarel na papieri. 30 x 20 cm. (84. jarná aukcia, 10. 3. 2009) € 2 900 Červené víno. 1948. Uhol na papieri. 39 x 45 cm. (101. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 06.12.2011)
Biografia: Narodil sa 21. 9. 1888 v Kostolišti, zomrel 28. 6. 1971 v Malackách. 1903-6 učeň maliarstva a natieračstva v Hodoníne, 1906-9 maliarsky tovariš vo Viedni, kde 1908-9 navštevoval súkromnú maliarsku školu E. Neumanna. 1909-13 študoval na súkromej krajinárskej škole A. Kalvodu v Prahe. 1910 prvýkrát vystavoval spolu s Kalvodom a spolužiakom J. Štemberom v Novej Kdyni. 1913 účasť na výstave v pražskom Rudolfíne a na jubilejnej výstave Združenia výtvarných umelcov moravských. 1913 cesta do Veličnej na Orave. 1910-44 s Kalvodovou školou viacero maliarskych ciest do okolia Křivoklátu a na Moravské Slovácko. 1914 získava v Prahe svoj prvý ateliér - žije a pracuje tu až do 1939. 1915 prvá samostatná výstava v Rohatci. 1915-18 žil a pracoval v Miloňoviciach na Šumave. 1920 cesta na Oravu, Spiš a Liptov, prvýkrát vystavuje na Slovensku so Spolkom slovenských umelcov v Martine a Bratislave. 1922 študijná cesta do Talianska a Juhoslávie. 1923 opäť cesta do Talianska. 1926 ako prvý Slovák sa zúčastňuje Bienále v Benátkach. 1927 cesta do Paríža, 1930 do Nemecka, Holandska, Belgicka, Francúzska, Maroka. 1934 účasť na Bienále v Benátkach. 1936 cesta do Leningradu a Moskvy. Vystavuje na Svetovej výstave v Paríži, vyznamenaný striebornou medailou za obraz Krajina z Terchovej. 1939 odchádza z Prahy a usadzuje sa v Martine. 1940-1941 ako mimoriadny profesor zorganizoval a viedol Oddelenie kreslenia a maľovania bratislavskej SVŠT, stal sa predsedom Spolku slovenských výtvarných umelcov. 1958 sa presťahoval do štátom vybudovaného ateliéru s obrazárňou v Martine. Ako protihodnotu daroval štátu 5.000 vlastných diel (1964), ktoré sa stali základom zbierkových fondov Múzea Martina Benku (1973).
Literatúra: Cincík, J.: Martin Benka. Bratislava 1935; Váross, M.: Martin Benka. Bratislava 1952; Váross, M.: Martin Benka. Výber z olejomalieb. Bratislava 1955; Petránsky, Ľ.:Martin Benka. Bratislava 1977; Zborník Martin Benka a slovenská kultúra. Bratislava 1978; Chmelová, E.: Martin Benka, Príbeh maliarovho života. Bratislava, 1980; Váross, M.: Martin Benka. Bratislava 1981; Baranovič, Š. -Zaťková, Ľ.: Martin Benka - sprievodca po živote a diele. Martin 1988; Bajcurová, K.: Martin Benka. Trenčín 2005.
Proveniencia: Súkromná zbierka na Slovensku. Na zadnej strane "M. Benka" a názov diela. Oceňovacia nálepka n.p. DIELO. Pečiatka Martina Benku.
Technika: Akvarel na papieri
Rozmery: 34 x 29 cm
Značené: Značené vpravo dole "Martin Benka"
„Partizán na stráži“ je kresba z neskorej tvorby Martina Benku. V akejsi skratke postuluje kompozičné postupy vlastné jeho poslednému dôležitému obdobiu tvorby rokov 1938 – 49. Totiž, dôraz na výrez monumentálnej krojovanej figúry v prvom pláne, na pozadí jasne poznateľnej slovenskej horskej krajiny. Benka chcel, sa jeho kresby “... posudzovali ako pomôcky v ktorých nikto nehľadá umenie...” Bol výborným kresliarom aj vo vysokom veku, keď odložil štetec a plátno, sústavne kreslil. Sila umelcovho talentu dáva jeho kresbám osobitú výraznosť. Mnohé z nich sú však plnohodnotné umelecké diela, neraz výtvarne čistejšie a objavnejšie ako nasledovné maliarske riešenia. Základným kresliacim nástrojom bola pre Benku ceruzka. Používal aj mastnú kriedu , litografickú kriedu a veľmi často uhol. Základnú kresbu dopĺňal atramentom, pastelom a tušom. V poslednom desaťročí života používal aj guľôčkové pero a atrament.