Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: Najvyššie konečné ceny diel Antala Neográdyho dosiahnuté na aukciách SOGY:
€ 7 000,- Poľovníci v zime. Okolo 1920. Olej na plátne. 100 x 150 cm. (118. jesenná aukcia výtvarných diel, 23.09.2014)
€ 4 979,09,- Poľovačka na diviaky. Okolo 1920. Olej na plátne. 100 x 140cm. (81. jesenná aukcia, 7.10. 2008)
€ 4 813,12,- Pred poľovačkou. Okolo 1920. Olej na plátne. 100 x 140cm. (81. jesenná aukcia, 7.10. 2008)
€ 4 100,- Dáma v lese. Okolo 1910. Olej na plátne. 50 x 34 cm. (101. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 06.12.2011)
€ 3 983,27,- Dedina. Nedat. Olej na plátne. 160,5 x 130,5 cm. (18. zimná aukcia, 2. 12. 1999)
Biografia: Narodil sa 8. 6. 1861 v Galse, zomrel 19. 12. 1942 v Alagu. Študoval na Škole dekoratívneho kreslenia v Budapešti (prof. Greguss) a na Akadémii výtvarných umení v Mníchove. Od 1888 sa zúčastňoval najvýznamnejších budapeštianskych výstav (hlavne akvarelmi). 1893 - 1931 bol profesorom akvarelovej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti. Významné súborné výstavy mal v Budapešti (1904) a v Arade (1908). Jeho diela sú v majetku Národnej galérie v Budapešti a v Historickej obrazárni.
Literatúra: Zádor, A., Genton, I.: Müvészeti Lexikon. Budapest 1967, zv. III. s. 507.
Poradové číslo: | 17 |
Odhadovaná cena: | 5 000 – 6 000 € |
Konečná cena: | 5 000 € |
Rok: Okolo 1920
Proveniencia: Súkromná zbierka na Slovensku.
Technika: Olej na plátne
Rozmery: 97 x 108 cm
Značené: Značené vľavo dole "Neogrády A."
Ďalšie vlastnosti: Poaukčný predaj.
„Dáma a srnček“
je reprezentačné dielo Antala Neográdyho. Bol inšpirovaný stredoeurópskym poňatím “maliarstva svetla” tak, ako sa sformuloval v úsiliach prvých generácií účastníkov maďarských maliarskych kolónií prelomu storočí. Všetko sa začalo v okázalo slávenom miléniovom roku 1896. Dvaja maďarskí žiaci Hollósyho školy v Mníchove Réti a Thorma upozornili svojho učiteľa na mestečko Nagybányiu (Baia Mare) na okraji Sedmohradska. Ich zásluhou zaslalo mesto oficiálnu pozvánku Hollósymu a ešte v máji toho istého roku sem prvý raz vycestoval uctievaný majster a tridsaťjeden jeho žiakov -- Maďarov, Nemcov, Rusov, Poliakov a dokonca aj jeden Američan. Vedenie letnej školy tvorilo od počiatku päť výrazných maliarskych osobností. Okrem už spomínaných to boli ešte Ferenczy a Iványi-Grünwald. Hollósy bol na čele školy šesť rokov. Po jeho odchode sa letná maliarska kolónia zmenila na oficiálnu, celoročne fungujúcu "Nagybánsku slobodnú školu" s približne dvojnásobným ročným počtom frekventantov oproti jej začiatkom. Do čela školy sa dostávajú jej mladší, modernisticky naladení zakladatelia -- Ferenczy, Iványi, Réti a Thorma. V prvom období školy rokov 1896--1906 sa odvíjala postupná cizelácia nagybánskeho slohu. Hlavným predmetom záujmu sa stal "vzťah medzi prírodou a človekom, pričom sa viac uplatňoval vždy jeden, alebo druhý prvok. Tak sa vyvinul osobitý nagybánsky sloh, ktorý naplňoval individuálnym obsahom rámec naturalizmu a individualizmu". Azda najvýstižnejšie definoval umelecký program školy Réti: "Szinyei-Merse sa dovolával prírody, Hollósy nazýval to, čo je v umení najdôležitejšie citom a Ferenczy požadoval od umeleckého diela artistnosť, vkus...".