Aukcie | 141. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: Najvyššie konečné ceny diel Matta Lamba dosiahnuté na aukciách SOGY:
€ 18 200 Spomienka na detstvo I.. 2010. Olej na plátne. 76 x 101 cm. (128. večerná aukcia, 26.04.2016)
€ 17 100 Bez názvu (Pocta Chagallovi). 2007. Olej, kombinácia techník. 90 x 90 cm. (116. večerná aukcia, 08.04.2014)

Biografia: Narodil sa v roku 1932 v Chicagu v rodine, ktorá vlastnila pohrebný ústav, zomrel 18. februára 2012. Ako päťdesiatnik vážne ochorel avšak po záhadnom uzdravení predal podnik a zriadil svoj prvý maliarsky ateliér v Chicagu. Prostredníctvom svojich obrazov sa Matt Lamb ponoril do duchovného sveta a rozhodol sa šíriť posolstvo mieru, tolerancie, nádeje a lásky medzi ľuďmi. Do roku 2000 otvoril ďaľšie dva ateliéry v USA a dva ateliéry v Európe. Svojimi prácami sa Lamb predstavil v New Yorku, Vatikáne, Barcelone, Paríži a Petrohrade. Jeho dcéra Sheila v máji tohto roku navštívila Slovensko. Očarená našim mestom a ústretovosťou bratov dominikánov rozhodla sa usporiadať svojmu otcovi výstavu v Košiciach.

Literatúra: Katalóg Matt Lamb (1932 – 2012). Art and Peace. Deutsche Matt Lamb Gesellschaft. Berlín 2013. Matt Lamb. The State Russian Museum, The Ludvig Museum in the Russian Museum. Str. Peterburgh 2007.