143. večerná aukcia

13. November 2018, 19:00

Aukcie | 143. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: Najvyššie konečné ceny diel Bernarda Auberina dosiahnuté na svetových aukciách:
€ 65 000,- Klince N°1. 1966. Kombinácia techník, olej, klince na drevenej doske. 85 x 85 x 6 cm. Berlín 2015
€ 36 574,- Tabuľa klincov (Tableau clous). 1969. Kombinácia techník, akryl a klince na drevenej doske. 50 x 90 cm. Londýn 2015
€ 36 000,- Veľký rotačný požiarny disk. 1961-1971. Hliník. Ø 100 cm. Viedeň 2014
€ 36 000,- Monochromatický červený. 1960. Olej na plátne. 55 x 46 cm. Paríž 2017
€ 33 000,- Bez názvu. Tabuľa klincov 1969. Kombinácia techník, akryl a klince na drevenej doske. 40 x 40 cm. Berlín 2015

Biografia: Francúzsky umelec Bernard Aubertin sa narodil v roku 1934 vo Fontenay-aux-Roses. Zomrel v auguste 2015 v meste Reutlingen v Nemecku.Po stretnutí s Yvesom Kleinom v roku 1957 sa pripojil k umeleckému hnutiu Zero, v rámci ktorého pôsobil v období rokov 1960-1961. Jeden z jeho textov ("Esquisse de la situation picturale du rouge dans un concept spatial″ Náčrt červenej obrazovej kompozície v priestorovej koncepcii) bol publikovaný v časopise Zero, 3. júla 1961.Ako člen experimentálnej Dusseldorfskej skupiny Zero, založenej Heinzom Mackom, Ottom Pieneom a Güntherom Ueckerom v roku 1963 reagoval Aubertin na neo-expresionistické tendencie a art informel a vymedzil sa voči nim. Aubertin sa v rámci svojho umeleckého programu zaujímal o vývoj nového umenia založeného na medzinárodnej spolupráci a spoločnej participácii na tvorbe nových koncepcií a ideí v umení. Jeho diela boli prezentované na rôznych medzinárodne uznávaných výstavách umenia, ako Documenta 6, Kassel, Nemecko, 1977. 54. Benátske bienále, Taliansko, 2011. Palais de Tokyo, Paríž, Francúzsko, 2012. Aubertinova tvorba má boahté zastúpenie na medzinárodných aukciách moderného a súčasného umenia. (Lucia Ramljaková)