144. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

11. December 2018, 18:00

Aukcie | 144. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: Najvyššie konečné ceny diel Oresta Dubaya dosiahnuté na aukciách SOGY:
€ 863 Pri Prešove. 1972. Olej na plátne. 35 x 50 cm. (2. letná aukcia, 7. 5. 1997)
597 Sediaci akt. Okolo 1965. Pastel na papieri. 57 x 40 cm. (4. zimná aukcia, 16. 12. 1997)
€ 500 Polakt. 1941. Tempera na papieri. 60 x 43 cm. (126. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 01.12.2015)
€ 464 Na Spiši. 1987. Olej na plátne. 35 x 50 cm. (9. jesenná aukcia, 17. 9. 1998)
€ 300 Krajina. 1947. Pastel, akvarel, kombinácia techník na kartóne. 42 x 60 cm. (112. jesenná aukcia výtvarných diel, 24.09.2013)

Biografia: Narodil sa 15. 8. 1919 vo Veľkej Poľane. 1939-43 študoval na Oddelení kreslenia a maľovania SVŠT v Bratislave (prof. J. Mudroch, M. Benka, M. Schurmann). Člen Skupiny výtvarných umelcov 29. augusta, spolku Hollar a Aleš. Od 1949 pedagogicky pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Samostatne vystavoval v Bratislave (1947-48 so Zmetákom, 1955 s Klimom), Prešove (1960 s Gibalom), Brne (1960 s Uherom), Budapešti (1962 s V. Hložníkom), Západnom Berlíne (1963), Bagdade (1964), Düsseldorfe (1965), Armsbergu (1966). Súborné výstavy mal v Prešove (1970), Košiciach (1970), Prahe (1971, 1979) a v Bratislave (1989, Slovenská národná galéria).

Literatúra: Kára, Ľ.: Orest Dubay. Bratislava 1961; Trojanová, E.: Orest Dubay - súborné dielo. Kat. výst. Bratislava, Slovenská národná galéria 1989.