65. Letná aukcia výtvarných diel

06. Jún 2006

Aukcie | 65. Letná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL A. NEOGRÁDYHO NA AUKCIÁCH SOGY:
120 000,- Sk Dedina. Nedat. Olej na plátne. 160,5 x 130,5 cm. (18. zimná aukcia, 2. 12. 1999)
105 000,- Sk Pastierka husí I. Nedat. Olej na plátne. 60 x 80 cm. (22. jesenná aukcia, 26. 9. 2000)
95 000,- Sk Zimná krajina (Poľovačka). Okolo 1905. Olejová tempera na papieri. 47 x 68 cm. (23. zimná aukcia, 5. 12. 2000)
73 000,- Sk Jesenná krajina. Okolo 1935. Olej na plátne. 70 x 95 cm. (4. zimná aukcia, 16. 12. 1997)
70 000,- Sk Dáma v zimnom lese. Okolo 1910. Olej na plátne. 33 x 42 cm. (5. jarná aukcia, 17. 3. 1998)
NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL A. NEOGRÁDYHO NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
5 449,-EUR Jarný deň. Olej na plátne. 80 x 120 cm. Viedeň 1998
3 634,- EUR Idyla. Olej na plátne. 100 x 70 cm. Viedeň 1999
3 487,- EUR Jar. Olej na plátne. 33,5 x 56 cm. Londýn 2003
3 271,- EUR Dievča v lese. 1900. Olej na plátne. 45 x 34,5 cm. Varšava 2003

Biografia: Antal Neogrády sa narodil sa 8. 6. 1861 v Galse, zomrel 19. 12. 1942 v Alagu. Študoval na Škole dekoratívneho kreslenia v Budapešti (prof. Greguss) a na Akadémii výtvarných umení v Mníchove. Od roku 1888 sa zúčastňoval najvýznamnejších budapeštianskych výstav (hlavne akvarelmi). 1893 - 1931 bol profesorom akvarelovej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti. Významné súborné výstavy mal v Budapešti (1904) a v Arade (1908). Jeho diela sú v majetku Národnej galérie v Budapešti a v Historickej obrazárni. Z literatúry: Zádor, A., Genton, I.: Müvészeti Lexikon. Budapest 1967, zv. III. s. 507.