Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL F. VON AMERLINGA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
235 229,- EUR Orientálec. Olej na plátne. 94,5 x 79 cm. Viedeň 1996
102 260,- EUR Holubie dievča. Olej na plátne. 97,5 x 119 cm. Mníchov 1999
99 445,- EUR Portrét rytca Franza Strobera. Olej na plátne. 41 x 33 cm. Londýn, 1999
NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL F. AMERLINGA NA AUKCIÁCH SOGY:
195 000,- Sk Portrét mnícha. Okolo 1870. Olej na plátne. 72 x 58 cm. (67. jesenná aukcia, 3. 10. 2006)
Biografia: Rakúsky maliar Friedrich von Amerling študoval 1815–1824 na Akadémii výtvarných umení vo Viedni (prof. Maurer), 1824-1826 na pražskej Akadémii (prof. Bergler). 1827-28 bol v Londýne, kde sa zoznámil s významným anglickým portrétistom sirom Thomasom Lawrencom, ktorý významne ovplyvnil ďalšie výtvarné smerovanie Amerlinga. Pracoval na objednávky viedenského dvora (Portrét Františka I. – Kunsthistorické múzeum, Viedeň). Touto objednávkou sa stal jedným z najvýznamnejších viedenských portrétistov. Okrem portrétnej tvorby sa venoval aj krajinomaľbe, žánrovému a historickému maliarstvu. Pracoval najmä na objednávky šlachty. Jeho diela sa nachádzajú vo väčšine významných rakúskych zbierok, ale aj Paríži, Ríme, Londýne a ďalších. Z literatúry: R. Rosenblum, HW. Janson: 19th Century Art. New Jersey, 2005.
Poradové číslo: | 157 |
Vyvolávacia cena: | 1 992 € |
Rok: 1843
Technika: akvarel na papieri, dublované na kartóne
Rozmery: 20 x 13,5 cm
Značené: nie, na zadnej strane pôvodná, čiastočne poškodená nálepka, písaná pravdepodobne autorovou rukou „Fr. Amerling Roma 1843“