Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. W. PREYERA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
112 486,- EUR Zátišie s ovocím. Olej na plátne. 56 x 52 cm. Kolín 1999
83 695,- EUR Kytica. Olej na plátne. 51 x 39 cm. Mníchov 1994
85 000,- EUR Zátišie s vínovým pohárom a ovocím. Olej na plátne. 31,3 x 41,3 cm. Hamburg 2003
Biografia: Maliar zátiší a krajín Johann Wilhelm Preyer sa narodil 19. 7. 1803 v Rheydte, zomrel 20. 2. 1889 v Düsseldorfe. Študoval na Akadémii v Düsseldorfe (P. Cornelius, W. Schadow). Už počas štúdii sa vyprofiloval na maliara kvetinových a ovocných zátiší a v období prvej polovice 30-tych rokov začal maľovať aj idylické krajiny. 1837 absolvoval študijnú cestu do Holandska, 1840 a 1842 do Talianska. Tu zdokonaľoval najmä svoju techniku maliara zátiší. Krajinárskej tvorbe sa venoval do roku 1845. Z jeho krajinárskej produkcie sa zachovalo len okolo 15 obrazov. Na aukčných trhoch sa táto časť jeho tvorby nevyskytuje. Diela z jeho krajinárskej produkcie sa nachádzajú len v galerijných a súkromných zbierkach. Maľoval výhradne na plátno a mahagónové drevo. Jeho diela sú zastúpené v galériách v Düsseldorfe, Mníchove, Berlíne, Chicagu, Lipsku, New Yorku, Viedni, Poznani a ďalších.
Literatúra: Z literatúry: Thieme-Becker: Lexikon der Bildenden Kunstler, Lipsko, diel 14, str. 393-394.
Poradové číslo: | 169 |
Vyvolávacia cena: | 21 244 € |
Rok: 1844
Technika: olej na mahagónovom dreve
Rozmery: 61 x 75 cm
Značené: vľavo dole „Johannes Preyer pinxit anno 1844“
Popis: Na obraz bol vypracovaný v roku 1998 súdnoznalecký posudok Dr. Michala Plánku.