Poradové číslo: | 140 |
Vyvolávacia cena: | 9 460 € |
Konečná cena: | 9 460 € |
Rok: 1709
Technika: olej na plátne
Rozmery: 130 x 104 cm
Značené: v strede hore v erbe „I. W. 1709“
Popis: „Svätý Lukáš maľuje Pannu Máriu“ je ikonograficky mimoriadne zaujímavé dielo stredoeurópskeho monogramistu I. W. Obraz je datovaný rokom 1709 a je vzácnym príkladom ranne barokovej maliarskej produkcie, vychádzajúcej zo vzorov veľkých majstrov predchádzajúcich dvoch storočí. Téma, spracovávaná vo výtvarnom umení už od obdobia ranného kresťanstva nadobúda v tomto obraze hlbší ikonografický rozmer. Okrem samotnej ústrednej scény, zobrazujúcej sv. Lukáša, maľujúceho P. Máriu, sú súčasťou tohto plátna na architektúre maľované pašiové výjavy: Kristus na Olivovej hore, Judášov bozk, Bičovanie a Tŕním korunovanie ako aj obrazy štyroch evanjelistov aj s ich atribútmi. Najväčšiu pozornosť si však zasluhuje obraz Poslednej večere, ktorý, akoby iluzívne otváral priestor chrámového priestoru a celý výjav sa tak odohráva v pomyselnej svätyni, ako predobraz obradu svätej eucharistie. Napriek istej rustikálnosti autora, ktorá je zrejmá nie len vo figurálnych scénach, ale ktorá sa najviac prejavuje na spôsobe maľby samotného interiéru architektúry, aj s nezvládnutím základných priestorotvorných vzťahov, je dielo ojedinelé svojou ikonografickou a ikonologickou bohatosťou a je unikátnym dokladom kreatívnosti neznámeho monogramistu I. W. práve v tejto oblasti.