74. Jesenná aukcia výtvarných diel

02. Október 2007

Aukcie | 74. Jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL Ž. DUCHAJOVEJ NA AUKCIÁCH SOGY:
115 000,- Sk Topole. Okolo 1910-1920. Olej na plátne. 60 x 46 cm. (55. jarná aukcia, 15. 3. 2005)
8 000,- Sk Pohľad na Bratislavu. Okolo 1940. Pastel na papieri. 20 x 30 cm. (28. jesenná aukcia, 2. 10. 2001)
7 000,- Sk Korvínova brána na Bratislavskom hrade. Po 1918. Akvarel na papieri. 37 x 25 cm. (20. letná aukcia, 21. 6. 2000)

Biografia: Želmíra Duchajová – Švehlová sa narodila 6. 5. 1880 v Lazoch pod Makytou, zomrela 15. 5. 1955 v Martine. 1906-10 študovala na Umeleckej škole spolku umelkýň v Berlíne, 1910-14 portrétnu maľbu na Dámskej akadémii výtvarných umení v Mníchove (prof. Feldbauer, Hofer). Absolvovala viacero študijných ciest do zahraničia - Francúzsko, Taliansko, Anglicko, Holandsko, Škandinávia a Nemecko. 1906 pôsobila ako učiteľka a organistka v Lazoch pod Makytou pri Banskej Štiavnici, 1919-31 ako učiteľka kreslenia v Martine, potom ako maliarka v slobodnom povolaní. 1918-43 organizovala slovenské ženské hnutie, 1920-46 podpredsedníčka spolku Živena. Členka Spolku slovenských umelcov, s ktorým sporadicky vystavovala. Samostatné výstavy mala v Hodoníne (1918), Bratislave (1931, 1941) a Martine (1931). Z literatúry: Váross, M.: Slovenské výtvarné umenie 1918-45. Bratislava 1960, str. 51-52; Abelovský, J., Bajcurová, K.: Výtvarná moderna Slovenska. Bratislava 1997.