90. Jarná aukcia výtvarných diel

09. Marec 2010

Aukcie | 90. Jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 59 000,- Sk Zámocké schody v Bratislave. Okolo 1920. Akvarel na papieri. 36 x 28 cm. (25. jarná aukcia, 20. 3. 2001)
48 000,- Sk Rozhovor. 1928. Olej na plátne. 72 x 100 cm. (25. jarná aukcia, 20. 3. 2001)
48 000,- Sk Poľné kvety vo váze. Okolo 1940. Olej na kartóne. 35 x 37 cm. (26. letná aukcia, 5. 6. 2001)
46 000,- Sk Kytica poľných kvetov. 1945. Olej na dreve. 36 x 46 cm. (72. letná aukcia, 12. 6. 2007)
45 000,- Sk Kytica. 1948. Akvarel na papieri. 17 x 23 cm (63. jarná aukcia, 28. 3. 2006)

Biografia: Max Schurmann sa narodil 29. 8. 1890 vo Štvrtku na Ostrove, zomrel 24. 3. 1960 v Bratislave. V rokoch 1907-14 študoval na Akadémii výtvarných umení vo Viedni (prof. Griepenkerl, Bacher), potom na Akadémii Julien v Paríži. V rokoch 1914-18 bol ako cudzí štátny príslušník internovaný v kláštore vo francúzskom mestečku Espalion. Od roku 1918 žil v Nitre, kde v rokoch 1925-31 viedol súkromnú maliarsku školu. V rokoch 1920-25 pracoval v Paríži. V roku 1929 sa natrvalo usadil v Bratislave, kdesi v roku 1938 otvoril súkromnú maliarsku školu. 1941-45 pôsobil ako profesor na Oddelení kreslenia a maľovania bratislavskej SVŠT.Z literatúry: Dvořáková, Z.: Maximilián Schurmann. Bratislava 1971; Zmetáková, D.: Max Schurmann. Výber z krajinárskej tvorby. Katalóg Slovenskej národnej galérie, Bratislava 1980; Valent, Š.: Maximilián Schurmann 1890-1960. Katalóg Galérie F. Studeného, Nitra 1990; Abelovský, J., Bajcurová, K.: Výtvarná moderna Slovenska. Bratislava 1999.