Blogy | "Vidiecke" múzeum - zabudnuté múzeum

Ako hrdý Gemerčan nemám rád vyhlásenia, že Slovensko končí pár kilometrov za hlavným mestom a citlivo vnímam aj posmešné narážky niektorých Bratislavčanov na nebratislavčanov. Ale časté návštevy v rodnom kraji ma presviedčajú o existencii zvláštneho javu. I keď Slovensko v Nitre nekončí, končí niečo iné, možno ešte horšie – dobrý vkus, dobrá výchova a chuť pracovať (v prípade tých, ktorí prácu majú). Rímsky cisár (18. storočie) v zástere... (foto autor)

Hrad Krásna Hôrka vyhorel 10. marca a okrem čistiacich prác a znovuzavedenia elektrického prúdu sa na objekte neurobilo nič. Viac úkonov naraz by asi poplietlo štátnym úradníkom a múzejným „peciválom“ ruky. Administrácia tohto zložitého problému určite nie je jednoduchá, ale od nešťastia ubehlo päť mesiacov a ani sa nenazdáme a ubehne aj hlavná stavebná sezóna roku 2012. Objekt je vystavený premenlivému počasiu, raz praží slnko, inokedy zasa leje ako z krhly, silné vetry tiež nie sú zriedkavosťou. Premočené múry sú viditeľné aj z dediny, preto si stav interiérov ako kaplnky s barokovými nástennými maľbami, nechcem ani len predstavovať. Na hrad čaká architektonicko-historický výskum, interpretácia jeho výsledkov, na niektorých jeho budovách sanácia muriva do hĺbky až jedného metra a následné stavebné práce, vrcholiace zastrešením aspoň dvoch hradných palácov. A vraj o rok hrad otvorí brány širokej verejnosti. Pritom odborná diskusia o jeho novom vzhľade či o expozíciách je ďalej než v nedohľadne (ak je vôbec v pláne). Verejnosť sa pýta stálej menej, vášne utíchli, Kotleba našťastie odpochodoval a snáď už aj tí dvaja nešťastní Rómovia vychádzajú zo svojich domov.


Na potrebu rozprávať o tomto probléme sa neupozorňuje ani tam, kde by to človek očakával. SNM-Múzeum Betliar okrem hradu Hrásna Hôrka spravuje aj kaštieľ v Betliari, ktorý je ako kompenzácia otvorený sedem dní v týždni. Na prvý pohľad to vyzerá ako zbytočné navýšenie prevádzkových nákladov, keďže kaštieľ bol dlhé roky v pondelky vždy zatvorený a aj iné turistické atrakcie majú v pondelok zaslúžený oddych po náročnom 6 dňovom maratóne. Práve v Betliari by človek očakával niečo ako pútač, banner alebo informačnú tabuľu, ohlasujúcu verejnú zbierku a v neposlednom rade aj pokladničku, do ktorej by návštevníci vhodili nejaké drobné na obnovu Krásnej Hôrky. Vo vstupnej hale kaštieľa však nájdete len tri zalaminované A4-ky opreté o stenu s číslom účtu SNM a fotkou hradu. Tomu sa hovorí skutočne úderná propagácia, podobná tej, na neexistujúcom webe Múzea Betliar. Informačné vákuum okolo kauzy Krásna Hôrka nevypĺňa ani improvizovaná výstava v prázdnom Bratislavskom hrade s hororovým plagátom horiaceho hradu.


Krásna Hôrka tu teda istý čas pre turistov nebude, je potrebné sa s tým zmieriť, no Múzeum Betliar má stále čo ponúknuť. Spravuje aj unikátne mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí, ktorému nahráva poloha, hneď vedľa cesty, napriek tomu je problém si ho všimnúť pre neupravené buxusové a orgovánové kríky. Až tragikomicky pôsobí „okienko“ vyrezané do orgovánového živého plotu, ktoré umožňuje pani sprievodkyni kontrolu pohybu pred jej zverenou pamiatkou.


Betliar je na tom podobne, park okolo kaštieľa, ako keby nemal záhradníka a zarazí aj stav kedysi luxusného šľachtického sídla. Opadané omietky, olúpaná farba na okeniciach, v expozícii hučiace vysávače, keďže sa sprevádza celý týždeň, to všetko pôsobí ubíjajúco a smutno. Interiéry kaštieľa sa od roku 1993 nezmenili, do historických miestností pribudli len gýčové umelé kvety v ešte gýčovejších, nových keramických vázach... Aj to čo by malo byť chránené je ničené – koberce v jedálni sú upevnené klincami, zatlčenými priamo do intarzovaných parkiet, vypreparované zvieratá plesnivejú vo vlhkých prízemných priestoroch, kde sa pod vplyvom vlhka doslova rozpadáva aj cenný historický mobilár. Jeho premiestnenie zamestná štyri ruky na jednu hodinu, no jeho reštaurovanie už také jednoduché a lacné nebude.


Snáď najzarážajúcejší pohľad ponúka zimná záhrada kaštieľa, kde boli v minulosti v suchu vystavené poľovnícke trofeje. Zimná záhrada by podľa brožúry od Tibora Györgya, bývalého riaditeľa Múzea Betliar a otca jeho terajšej riaditeľky, mala byť súčasťou prehliadkovej trasy. Ale nie je tomu tak! Dnes je v nej suvenírový obchod s nevkusným tovarom, bez akéhokoľvek súvisu s Betliarom a jeho históriou. Medzi množstvom nepotrebnej keramiky, handrových bábik a rapkáčikov nemožu pozornosti ujsť sochárske diela z 18. a 19. storočia. Mramorové sochy, ktoré sú evidované ako zbierkové predmety SNM-Múzea Betliar sa tak stali dekoráciou akejsi predajne rozličného tovaru. Ba dokonca, antikizujúce busty rímskych cisárov zo zbierky grófa Gejzu Andrássyho sú používané ako figuríny pre zástery či kapsičky! Sochy sú bez prítomnosti zodpovedného zamestnanca, nezabezpečené, voľne postavené v priestore bez kamerového systému. Toto barbarstvo nemožno označiť inak ako porušovanie §12 Bezpečnosť zbierkových predmetov, zákona č. 206/2009 Z. z. o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty.


V slovenských múzeách nie je zúfalá len návštevnosť, ale aj to, do akého stavu sa mnohé z nich dostali. Na niektoré problémy upozornil predčasom už Dušan Buran. Chýbajú programy, výstavné aktivity sú takmer nulové, obmieňanie expozícií neznámou a informovanosť verejnosti začína a končí na hodinách vlastivedy. Vyhováranie sa na nezáujem publika dnes už neobstojí a ani obľúbená formulka „nie sú peniaze“. Výchovná či výskumná činnosť i ochrana zbierok vyplývajú nielen zo zákona, tieto úlohy si stanovujú aj samotné múzeá. Ich napĺňanie však stojí a padá takmer výlučne na pracovníkoch našich múzeí a ich oduševnení.

 

Publikované v denníku SME 21. 8. 2012

Diskusia

Igor Ondruš 12.09.2012 21:51

Ad. Július Barczi. Prečítal som si to:). Žiadna inštitúcia a žiaden dlhoročný riaditeľ nie je nekritizovateľná/ý. Opodstatnená kritika je úplne v poriadku, hlavne keď do očí a mozgu bijúce odborné lapsusy zamávajú dokonca aj priemerne vnímavým laikom. V prípade ex-riaditeľa je jasná aj generačná ješitnosť. Július, Vy ste mladý, odborne zdatný človek a pre niekoho asi drzý a príliš múdry, lebo ,,vyrývate´´, keď sa Vám niečo nepáči. Ja Vám fandím, lebo hoci ani zďaleka nie som odborník, Vy máte už Niečo za sebou, dobrú školu, kvalitné výstavy v podaní kurátora, videl som Vás (náhodou) aj v TV rozhovore v zastúpení SOGY a hlavne si myslím, že v SOGE nemôže pracovať nejaký pako ako odborník (čo sa v štátnej inštitúcii môže kľudne stať). Takže kritizujte, píšte, (po)ukazujte, nech sa niečo deje a prípadne napráva - nie je to márne míňanie energie. Mohli by ste si síce hľadieť iba svoju osobnú kariéru v privátnej spoločnosti, ale je skvelé, že riešite aj problematické verejné záležitosti, alebo aspoň diskurz o nich. Fandím ľuďom, ktorí chcú a snažia sa meniť veci k lepšiemu. Prial by som Vám viac kultúrnej moci, Július (Ceasar:).

Barczi 11.09.2012 19:39

PRE IGORA ONDRUSA Igor, toto Vas iste pobavi - odpovede a diskusie k moj mu clanku, su dve pripevky :-)))))) http://www.inforoznava.sk/category/autorske-rubriky/blogforum

Milan Geda 06.09.2012 14:35

Slováci už iný nebudú,v zahraničí urobia z čohokoľvek atrakciu,vrátili sme sa z dovoleniek,peniaze sme minuli na prehliadku pyramíd,údolia kráľov,Alhambry,...,naše deti aj tak nevedia kde je krásna hôrka,Komárňanská pevnosť,kaštieľ v Tomášove,a ani im to rodičia pri lyžovačke a welnese neukážu. Miliardy už odišli do daňových rajov,na obnovu pamiatok už nebude,čaká nás neveselá budúcnosť. Hádam to predajú privatizérom,tí to okamžite obnovia.Keby bolo týchto článkov viac od politikov,ktorí majú na rozpočet vplyv,ale keď oni len na vernisážach povedia nejaké krásne vety a tým to končí. S pozdravom

Barczi 06.09.2012 12:23

Dakujem Igor, udaj o tom, ze clanok bol publikovaný v SME som uz doplnil... Kompetentní si ho verim, precitali, len odpoved, ktoru som dostal je nekompetentna (skoda reci). A ministrom kultúry byt naozaj nechcem, nie je to lahka uloha, radsej by som pomohol tam kde viem...

Igor Ondruš 06.09.2012 12:02

Pozdravujem Vás Július, výborne ste to napísali, hoci je mi smutno vzhľadom na fakty o ktorých píšete, teší ma, že si to všimne aspoň niekto z odborných kruhov. Tento váš článok by mal byť aspoň v SME, mali by si ho prečítať kompetentní ľudia. Keď raz budete chcieť byť ministrom kultúry, budem Vás podporovať, voliť, malovať, modelovať, ospevovať, čokoľvek, len urobte Slovensko kultúrnejšou krajinou. Prosím Vás.

Aukcie

156. Zimná aukciaNa aukcii bolo vydražených 51 diel (50%) v celkovej hodnote 493 350 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.