Aktuality

Otváracie hodiny výstavy

Otváracie hodiny výstavy

Aukčná spoločnosť SOGA

Vás srdečne pozýva na výstavu Matej Fabiana Strategicon

29.1. - 29.2.2024

Pondelok - Piatok 10-18 hod.

Medená 16, Bratislava

Kurátorka: Nina Gažovičová

 

Maliarsky cyklus Mateja Fabiana „Strategicon“ vznikol ako reakcia na napadnutie Ukrajiny. Autor nereaguje na vzniknutú situáciu priamo, skôr rezignuje na prítomnosť a vracia sak dejinám. A to k dejinám vojenským a lokálnym. Výsledkom je jedenásť veľkoformátových plátien, kde sú zobrazené zásadné bitky, ktoré sa odohrali na našom území, alebo v jehobezprostrednej blízkosti. Časové rozhranie cyklu je od roku 907 po rok 1866, čiže mapuje spôsob vedenia stredovekých a novovekých vojenských operácií.

Názov Strategicon je prevzatým názvom vojenského byzantského kódexu, pochádzajúcehozo 6. storočia, ktorý pomenúva základné taktiky a stratégie tohto obdobia. Kódex je jednýmz najstarších textov v tomto odbore, a navyše je písaný latinsky, jazykom ktorý bol oficiálnymaj v stredovekom Uhorsku (až do roku 1844). Kódex možno aj preto lebo jednotlivé maľby sú z formálneho hľadiska podobné formáty, čiže za istých okolnosti by sa dali považovať zastránky pomyselnej monumentálnej knihy.

Dôležitým prvkom vzniku tohto cyklu je kniha Vojtecha Dangla, Bitky a bojiská, ktorá vyšlav roku 1984, a je základnou mapou/ pojednaním o bitkách na území Slovenska, v období od Veľkej Moravy, po bitku pri Lamači.


Vznik vystavených diel formou štipendia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Aukcie

156. Zimná aukciaNa aukcii bolo vydražených 51 diel (50%) v celkovej hodnote 493 350 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.