Aktuality

Top dražba 149. aukcie - Karol Sovánka (1883 - 1961)

Top dražba 149. aukcie - Karol Sovánka (1883 - 1961)

(131) KAROL SOVÁNKA (1883 - 1961): Líška v zime. Okolo 1935. Olej na plátne. 76 x 96 cm. Značené vpravo dole „K. Sovánka". Konečná cena: 4 500 €.

 

„Líška v zime“

je formátovo reprezentačným dielom Karola Sovánku. Tento umelec  je v našom medzivojnovom maliarstve a sochárstve najvýznamnejším maliarom - špecialistom na maľby zvierat. Známym a uznávaným sa stal svojimi obrazmi zimných krajín a vedút, najmä však obrazmi lovnej a vysokohorskej zveriny, a vo všeobecnosti poľovníckymi motívmi (okrem neho sa týmto sujetom sústavnejšie venovali len Gejza Kieselbach a v istom období Karol Ondreička). V medzivojnovom období boli jeho práce vysoko cenené (bol napríklad vo výbere vôbec najväčšej a najdôležitejšej reprezentatívnej výstavy súdobého slovenského výtvarného umenia roku 1938 v New Yorku). Z dnešného umelecko-historického pohľadu je Sovánkove dielo klasifikované v realisticky orientovanom prúde krajinárskej a figurálnej maľby, ktorý pokračoval v nadväznosti na silnú tradíciu postimpresívneho, luministického výtvarného názoru stredoeurópskeho maliarstva rozhrania storočí. V maliarskych prácach - i zásluhou častého opakovania tých istých motívov - dosiahol nepochybnú maliarsku rutinu, výtvarnú kultivovanosť a umeleckú presvedčivosť. Nikdy neupadol do gýčovitého sentimentu charakteristického pre bežný priemer maliarstva s poľovníckymi a zvieracími námetmi. Sovánka je maliar na solídnej úrovni a dá sa povedať, že nie je doteraz našou umeleckou históriou dostatočne docenený. Je síce zastúpený v najvýznamnejších štátnych zbierkach, v súčasnosti však nachádzajú jeho diela uplatnenie skôr v starožitníckom a súkromnom obchode s výtvarným umením.

Aukcie

156. Zimná aukciaNa aukcii bolo vydražených 51 diel (50%) v celkovej hodnote 493 350 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.