Aktuality

Top dražba 149. aukcie - Mária Medvecká (1914 - 1987)

Top dražba 149. aukcie - Mária Medvecká (1914 - 1987)

(6) MÁRIA MEDVECKÁ (1914 - 1987):  Rezbár - včelár. 1978. Olej na plátne. 80 x 85 cm. Značené vľavo dole „M. Medvecká". Konečná cena: 4 500 €.

"Rezbár – včelár“

je zberateľsky zaujímavé dielo Márie Medveckej. Podľa Z. Kiss-Szemán: „... od svojich učiteľov si osvojila maľbu impresionistického spôsobu, ale inklinovala skôr k zobrazeniu skutočnosti v duchu realizmu 19. storočia, ktoré sa nesústreďovalo na chvíľkové impresie a prchavé atmosférické javy. Túto jej snahu o tradičnú maľbu ešte utvrdzovala sivastá a ťažká zemitá farebnosť. Zamerala sa na zobrazenie ťažkého života ľudu, ktorý spoznala na rodnej Orave... (Z. Kiss-Szemán). Monumentálne diela tohto typu sa na trhu fakticky nevyskytujú – na rozdiel od neskoršej tvorby Márie Medveckej. Obraz je teda reprezentatívnym dokladom vyznania maliarky: „...na takom malom kúsku zeme, akým je Orava, sú vyabstrahované všetky znaky, ktoré sú najtypickejšie pre Slovensko. Keď to hovorím, nemám na mysli len oravskú krajinu s jej premenlivým baladickým rytmom, drevenú ľudovú architektúru, ľudové umenie — výtvarné, hudobné, slovesné. Ale mám na mysli aj spätosť Oravcov so zemou, bohatú na neuveriteľnú škálu osudov a premien. To všetko spolu vytvára onú neopakovateľnú atmosféru, ktorá podnecuje tvorbu ľudsky i umelecky....“

Aukcie

156. Zimná aukciaNa aukcii bolo vydražených 51 diel (50%) v celkovej hodnote 493 350 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.