148. aukcia výtvarných diel

10. December 2019, 18:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

148. aukcia výtvarných diel

Aktuality

Top dražba roku 2019 - Milan Laluha (1930- 2013)

Top dražba roku 2019 - Milan Laluha (1930- 2013)

(20/145) MILAN LALUHA (1930 - 2013): Za dedinou. Okolo 1975. Olej na plátne. 73 x 73 cm. Značené dole "M. Laluha". Vyvolávacia cena: 6 000 €; Konečná cena: 14 200 €.

 

Milan Laluha je jedným z navizibilnejších tvorcov slovenského umenia 20. storočia. Má to šťastie, že na rozdiel od svojich iných súčasníkov ho dokáže rozpoznať aj menej fundované publikum. Je za tým autorova tvrdá práca, jeho neoblomná viera vo vlastné umenie a konzekvetnosť napĺňania vlastného programu transformácie či skôr, z jeho pohľadu, dokončenie slovenskej tradície medzivojnovej avantgardy. Laluha sa však aj napriek obrovskému množstvu na prvý pohľad rovnakých diel nikdy nestal gýčom a neprestal byť akceptovaný relevantnou umeleckou teóriou a stále nachádza nových zberateľov. Práve spomínané množstvo “rovnakých” diel a jasný príklon k modernistickým formám a tradičným motívom, robia z Laluhu tak obľúbeného autora. Inak povedané, každý si nájde v jeho diele to, čo mu je blízke (slovenská krajina, folklór, moderna, revolta, …), a to, čo dokáže zaplatiť. V Mičinej a pri motívoch z folklórneho prostredia zostáva aj pri maľovaní predkladaného diela. “Za dedinou” pochádza z neskoršej fázy raného obdobia Milana Laluhu. Od konca 60. rokov sa maliarsky vyjadril k niekoľkým základným témam. Na predkladanom obraze tématizuje postavenie človeka v krajine, ktorej súčasťou sa stáva silueta dediny. SNG vlastní niekoľko príkladov takýchto diel, ktoré dokazujú systematický prístup autora, ktorý pridáva a uberá jednotlivé komponenty. Raz je dominantnejšia dedina, inokedy, ako je to aj v našom prípade, zasa človek. Jeho umelecký názor je v tomto období už stabilný, neexperimentuje, dobre pozná tvary, ich úlohu a napĺňa ich farbami so sebaistotou jemu vlastnou. Istota je asi najpresnejší výraz, ktorý definuje Laluhovu tvorbu. V dobe, kedy sa prakticky nič nemohlo, dokázal svojimi obrazmi a kresbami pevne zovrieť esenciu slovenského (charakterovo i umelecky). I keď proti svojej vôli, celý život bol označovaný za pokračovateľa malevičovskej koncepcie obrazovej skutočnosti. A prečo nie…? Predsuprematistický Malevič nie je v príkrom rozpore s Laluhom obdivovanými východiskami Fullovho a Galandovho modernizmu. Kubofuturistické figurálne kompozície však majú okrem tohto synergického efektu aj ďalší podvedomý odkaz: sprostredkujú slobodu a progres výtvarnej tvorby a nastavujú pravdivé zrkadlo strnulému socialistickému realizmu.

Aukcie

148. aukcia výtvarných dielNa aukcii bolo vydražených 89 diel (43%) v celkovej hodnote 394 420 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.148. aukcia výtvarných diel

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.

Pre poskytovanie lepších služieb stránka využíva cookies. Používaním stránky súhlasíte s ich využívaním. Viac o cookies

Zatvoriť