148. aukcia výtvarných diel

10. December 2019, 18:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

148. aukcia výtvarných diel

Aktuality

Top dražba roku 2019 - Thomas Schwanthaler (1646 - 1707)

Top dražba roku 2019 - Thomas Schwanthaler (1646 - 1707)

(32/146) THOMAS SCHWANTHALER (1634 - 1707): Madona s Ježiškom. 1673. Drevo, polychrómia. Výška 100 cm. Značené vzadu „Schwanthaler 1673“. Konečná cena: 12 000 €.

 

Thomas Schwanthaler patrí medzi najvýraznejšie osobnosti rakúskeho barokového sochárstva. Bol jedným z prvých členov dynastie sochárov, ktorá pôsobila až do roku 1838 prevažne v Hornom Rakúsku. Vďaka početným objednávkam pre kláštory a kostoly sa z rodiny Schwanthaler preslávil najmä Thomas. Jeho najvýznamnejšie dielo je dvojoltár pre kostol Wallfahrtkirche v St. Wolfgang z rokov 1675-1676. Len dva roky pred jeho vytvorením vznikla socha Panny Márie s Ježiškom na rukách, predkladaná v tejto aukcii, ktorá už nesie na sebe znaky jeho neskoršej, vyspelej tvorby. Charakteristický výraz tvárí, bohatá drapéria a výrazná polychrómia sú hlavnými znakmi Schwanthalerovej tvorby. Výskyt barokových diel takejto úrovne, ako je predkladaná socha, na našom území je možné považovať za raritu, zvlášť ak sa tak deje v prostredí trhu s umeleckými dielami. Popredná slovenská odborníčka na barok Alžbeta Güntherová-Mayerová vo svojej štúdii Trnavský barok a jeho majstri na margo slovenského umenia poznamenala: „Je príznačné, že aj v prípade barokového umenia v Trnave sa stretávame s črtou umeleckého vývoja, charakteristickou pre Slovensko, že totiž určitý sloh je u nás zastúpený len začiatočnou a záverečnou fázou a nikdy nedošlo u nás k vrcholnému obdobiu určitého slohu.“ Naše územie bohaté na neskorú gotiku, cenný raný barok či jeho neskoré prejavy (klasicizmus), postráda vrcholy slohov. Územie dnešného Slovenska teda v dejinách umenia nefiguruje ako centrum tvorby, ale skôr ako miesto, kde bol dopyt uspokojovaný importom. Madona s Ježiškom, predstavujúca u nás absentujúci vrchol baroka je samostatným – autonómnym dielom, ktoré nevzniklo ako súčasť väčšej kompozície (napr. oltár). Ukazuje na to autorské značenie a datovanie vzadu, vo vyhĺbenej časti sochy.

Aukcie

148. aukcia výtvarných dielNa aukcii bolo vydražených 89 diel (43%) v celkovej hodnote 394 420 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.148. aukcia výtvarných diel

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.

Pre poskytovanie lepších služieb stránka využíva cookies. Používaním stránky súhlasíte s ich využívaním. Viac o cookies

Zatvoriť