90. Jarná aukcia výtvarných diel

09. Marec 2010

Aukcie | 90. Jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 106 256,- € Očarenie. Olej na plátne. 157 x 109 cm. Londýn 1997
83 085,- € Panova flauta. Olej na plátne. 108 x 155 cm. Londýn 1996
75 205,- € Očarenie. Olej na plátne. 157 x 109 cm. Londýn 2005
67 201,- € Na prechádzke. Olej na plátne. 66 x 38 cm. New York 1999
62 885,- € Tigre. Olej na plátne. 74 x 94 cm. New York 1993
56 555,- € Gordon Setter. Olej na plátne. 46 x 61 cm. Londýn 2004

Biografia: Arthur Wardle (1864-1949) patrí medzi najpopulárnejších maliarov zvierat v dejinách umenia 19. a 20. storočia. Jeho diela boli často reprodkované na obaloch čokolád, škatuliach či v kalendároch, preto sa už počas života tešil veľkej obľube nielen zberateľov a majiteľov domácich miláčikov, ale aj širokej verejnosti. Jeho tvorbu možno podľa námetov rozdeliť do troch skupín: obrazy exotických zvierat; mytologické a literárne príbehy s využitím motívu exotických zvierat a domáce zvieratá. Tretiu kategóriu reprezentuje aj dielo predložené v aktuálnej aukcii. Maľba dobre odzrkadľuje nielen autorovu precíznu, akademickú kresbu, ale aj vzťah fotografie a maľby, médií, ktoré súperili (a podorovali sa zároveň) na prelome 19. a 20. storočia. Reprezentatívne plátno zastupuje tú časť moderného maliarskeho umenia, ktorá vznikala na objednávky a bola závislá na bohatom mecenášovi. Táto črta sa prejavila predovšetkým v portrétnej tvorbe – society portrait (Fülöp László, Giovanni Boldini…) a čiastočne i v žánrovej maľbe, pričom práve Wardle chápe obrazy psov ako “portréty psov”. Maľby Arthura Wardleho, založené na akejsi “neslohovosti”, charakteristické idealizovaním v medziach realizmu, boli hojne zastúpené na výstavách Kráľovskej akadémie, kde sú niektoré dodnes súčasťou zbierky. Z literatúry: Royal Academy Pictures and Sculpture. London 1915. Gabriel Badea Päum – Richard Ormond: The Society Portrait: Painting, Prestige and the Pursuit of Elegance.