139. jarná aukcia výtvarných diel

06. Marec 2018, 18:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

139. jarná aukcia výtvarných diel

Aktuality

Top dielo 139. jarnej aukcie - Václav Brožík (1851 - 1901)

Top dielo 139. jarnej aukcie - Václav Brožík (1851 - 1901)

(177) VÁCLAV BROŽÍK (1851 - 1901): Na šľachtickom dvore. Okolo 1900. Olej na dreve. 45 x 31 cm. Značené vľavo dole "V. Brožík"

 

„Na šlachtickom dvore“

je zberateľsky zaujímavé dielo Václava Brožíka. Jeho štýl sa vyformoval predovšetkým pod vplyvom akademického prostredia a štúdiom diel starých majstrov, dosiahol vysokú technickú úroveň s dôrazom na kresbu. Okrem historickej maľby sa v jeho diele zachovala aj početná skupina portrétov, ktoré sú maľované rovnako virtuóznym spôsobom. K jeho objednávateľom okrem českých intelektuálov patrila a vysoká šľachta z Čiech, Rakúska, ale i dnešného Slovenska (napr. gróf Ján F. Pálffy). Pobyt vo Francúzsku u neho podnietil záujem o žánrové motívy z vidieckeho i pražského prostredia. Zaujala ho aj krajina, ktorá v jeho podaní, síce pod vplyvom barbizonských maliarov, zohrala veľkú úlohu pri kodifikovaní českého svetelného maliarstva druhej polovice 19. storočia.  Brožíkov štýl sa vyformoval predovšetkým pod vplyvom akademického prostredia a štúdiom diel starých majstrov, dosiahol vysokú technickú úroveň s dôrazom na kresbu. Okrem historickej maľby sa v jeho diele zachovala aj početná skupina portrétov, ktoré sú maľované rovnako virtuóznym spôsobom. K jeho objednávateľom okrem českých intelektuálov patrila a vysoká šľachta z Čiech, Rakúska, ale i dnešného Slovenska (napr. gróf Ján F. Pálffy). Pobyt vo Francúzsku u neho podnietil záujem o žánrové motívy z vidieckeho i pražského prostredia. Zaujala ho aj krajina, ktorá v jeho podaní, síce pod vplyvom barbizonských maliarov, zohrala veľkú úlohu pri kodifikovaní českého svetelného maliarstva druhej polovice 19. storočia.

Aukcie

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.