147. večerná aukcia

22. Október 2019, 19:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

147. večerná aukcia

Aktuality

Top dielo 147. aukcie - Béla Kádár (1877 - 1956)

Top dielo 147. aukcie - Béla Kádár (1877 - 1956)

(17) BÉLA KÁDÁR (1877 - 1956): Kompozícia. Okolo 1920-1925. Gvaš, olejová tempera, kombinácia techník na papierovom kartóne. 76,5 x 109,5 cm Značené vpravo dole „Kádár Béla".

 

„Kompozícia“ pochádza z naozaj lukratívnej zbierky amerického finančníka a filantrópa maďarského pôvodu George Sorosa. Jeho meno  je u nás známe, spája sa s radom aktivít na poli súčasného umenia, dokonca prvé slovenské aukcie súčasného umenia (v spolupráci so spoločnosťou SOGA) sa konali pod kuratelou jeho nadácie. Dielo má na zadnej strane rukou umelcovej manželky písané potvrdenie jeho pravosti, datuje ho medzi roky 1920-25 a zároveň je dôkazom, že maľbu vlastnil autor až do svojej smrti a neskôr jeho rodina. Nielen rozmermi reprezentatívna kompozícia pochádza z Kádárovho umelecky najhodnotnejšieho obdobia, z rokov, kedy po viedenskej výstave s Hugom Scheiberom vystavuje v berlínskej galérii Der Sturm. Diela z 20. rokov sú vo verejnom obchode s umením zastúpené veľmi málo. Zberatelia poznajú predovšetkým tie kompozície, ktoré Kádár vytvoril v 30. rokoch a sú svojou vizualitou, ikonografickou výbavou a farebnosťou páčivejšie a zdanlivo čitateľnejšie. Maľby z predchádzajúceho obdobia sú poznačené autorovými kontaktmi s nemeckými expresionistami Marcom, Campedonkom či Chagallom. V 20. rokoch, na rozdiel od 30-tych, sú jeho obrazy v niečom autentickejšie. Táto autentickosť spočíva najmä v tom, že ako maliar opustil v Nagybányi osvojenú postimpresionistickú manieru a sústredil sa na podstatu tvaru. Repertoár motívov čiastočne zachoval, no vidiek v jeho „sturmovskom“ ponímaní sa redukuje na základ, takmer čistú schému vzťahov matérie a ducha. Predkladaná maľba je zrelým príkladom Kádárovho chápania vlastného prínosu do rodiny nemeckých expresionistov. „Kompozícia“ je v celej svojej presvedčivosti a maliarskej údernosti tak trochu rozprávková, za čo môže predovšetkým rozvrh odohrávajúcich sa scén, dekoratívne chápané detaily a kolorit – žiarivá červená, biela a hlboká zelená na monochromatickom tmavom pozadí.

Aukcie

146. aukcia výtvarných dielNa aukcii bolo vydražených 73 diel (44%) v celkovej hodnote 269 990 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.146. aukcia výtvarných diel

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.

Pre poskytovanie lepších služieb stránka využíva cookies. Používaním stránky súhlasíte s ich využívaním. Viac o cookies

Zatvoriť