147. večerná aukcia

22. Október 2019, 19:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

147. večerná aukcia

Aktuality

Top dielo 147. aukcie - Erik Binder (1974)

Top dielo 147. aukcie - Erik Binder (1974)

(8) ERIK BINDER (1974): Možnosti ostrova. 2008. Akryl na plátne. 120 x 120 cm. Značené vzadu „Erik Binder 2008"

 

Magické a pre Erika Bindera neraz imperatívna hľadanie rovnováhy pri náhodných či vedomých stretoch rôznych synergických síl, sa v prípade jeho tvorby trvalo demonštruje paradoxným zákonom akcie a reakcie. Za jeden z impulzov, ktorý pred rokmi takpovediac naštartoval vznik rozsiahleho cyklu „stekancov“, môžeme s trochou nadsázky, považovať premiérové zaradenie trojice sprejovaných diel do 71. aukcie súčasného umenia v roku 2007. Toto výberové upriamenie pozornosti – Klony v dopravnej situácii boli použité na obálke katalógu, prinieslo Binderovi na slovenské pomery nečakane rýchlo záujem širšieho publika.

 

Práve zaujatie laickej verejnosti, je podľa historika umenia Alena Bownessa, bývalého riaditeľa Tate Gallery a zakladateľa Turnerovej ceny, jednou z rozhodujúcich z podmienok úspechu umelca. Tie ostatné definuje v publikácii The Condition of Success ako štyri na seba nadväzujúce, v podstate náhodné (o)kruhy uznania - primárny záujem kolegov - rovesníkov, neskôr odborné zhodnotenie kritiky, patronát dílerov a zberateľov a napokon, verejné uznanie“. „Stekance“ ako zástupný symbol Binderovej tvorby, doslova úspešná umelecká značka; prešli celým týmto štvorstupňovým spektrom. Binderove umelecké aktivity sú však radikálne multimediálne a zúžiť ich „iba“ na tie sprejovené by nebolo spravodlivé – okrem maľby sa rovným dielom venuje kresbe, grafike, soche, zároveň modeluje, sprejuje, fotografuje, zapisuje, čarbe, vŕta, tetuje sa a….

 

Veľkoformátové dielo Erika Bindera Možnosti ostrova patrí k raným maľbám autora, je datované rokom 2008. Táto skutočnosť, ako aj divácky príťažlivý námet zabezpečujú auomaticky predkladanému dielu zaslúženú pozornosť domácich zberateľov.

Aukcie

146. aukcia výtvarných dielNa aukcii bolo vydražených 73 diel (44%) v celkovej hodnote 269 990 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.146. aukcia výtvarných diel

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.

Pre poskytovanie lepších služieb stránka využíva cookies. Používaním stránky súhlasíte s ich využívaním. Viac o cookies

Zatvoriť