147. večerná aukcia

22. Október 2019, 19:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

147. večerná aukcia

Aktuality

Top dielo 147. aukcie - Robert Bielik (1963)

Top dielo 147. aukcie - Robert Bielik (1963)

(33) ROBERT BIELIK (1963): Prelet. 2016. Akryl na plátne. 130 x 200 cm. Značené vpravo dole autorskou značkou.

 

V istom zmysle tvorba Roberta Bielika spĺňa všetky základné kritériá, ktoré od maľby očakáva aj nie príliš poučená verejnosť. Bielik však nie je „len“ maliarom pekného, či „jednoduchého“ obrazu. Prirodzene: absolvoval klasické akademické školenie na Vysokej škole výtvarných umení, v ateliéri Ruda Sikoru; vystavoval v rešpektovaných domácich inštitúciách i komerčných galériách; bol zaradený na výberových prehliadkach súčasnej maľby. Je teda akceptovaný nielen zberateľmi, ale aj domácou kritikou.

 

Tá opakovane vyzdvihuje jeho príklon k tradičnej technike ako aj trvalý dialóg s médiom maľby, ktorý ostáva príťažlivým aj pre nezainteresovaného diváka. Bielik je autor, ktorý v prvom rade maľuje to čo chce a čo ho baví. Aj keď je zásobáreň jeho motívov na prvý pohľad neraz na hranici gýču; pravdou je, že trh a galeristi vedome vyberajú také diela, ktoré majú šancu na predaj a tak tá časť Bielikovej tvorby, ktorá pojednáva o kontroverzných témach (ako smrť, staroba, pominuteľnosť) ostáva skrytá…

 

Nás prirodzene teší, že Bielikove diela sú v obľube. Na ostatnej aukcii sa veľkoformátová maľba s motívom obchodného komplexu Eurovea vydražila za takmer 11 000,– eur. Vo večernej aukcii ponúkame dielo, ktoré na prvý pohľad zaujme klasickým bielikovským kontrastom – idylickú hornatú krajinu nenápadne narúša prelet lietadla, ktorý zastupuje civilný svet a zároveň “datuje” výjav do našej prítomnosti. Kontrast majestátnych a bezčasových hôr a lietadla tak zodpovedá metafyzickej vízii krajiny, kde sa prelína reálne s ireálnym, na pozadí monumentálnej a mysterióznej krajiny.

Aukcie

146. aukcia výtvarných dielNa aukcii bolo vydražených 73 diel (44%) v celkovej hodnote 269 990 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.146. aukcia výtvarných diel

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.

Pre poskytovanie lepších služieb stránka využíva cookies. Používaním stránky súhlasíte s ich využívaním. Viac o cookies

Zatvoriť