Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 5 311,03,- € Zberačka raždia. Nedat. Olej na plátne. 74 x 100 cm. (66. aukcia umeleckého remesla a starožitností, 20. 6. 2006)
3 700,- € Pastier s ovcami. Okolo 1900. Olej na plátne. 65 x 100 cm. (89. zimná aukcia, 1. 12. 2009)
1 825,67,- € Romantická krajina s figurálnou stafážou. Okolo 1870. Olej na plátne. 75 x 101 cm. (74. jesenná aukcia, 2. 10. 2007)
1 626,50,- € Zasnežený les. Nedat. Olej na plátne. 75 x 100 cm. (12. jesenná aukcia, 15. 12. 1998)
1 526,92,- € Starenka v lesnom interiéri. Okolo 1890. Olej na dreve. 36 x 31 cm. (80. letná aukcia, 10. 6. 2008)
1 161,79,¬- € Cesta lesom. Okolo 1900. Olej na plátne. 47 x 104 cm. (81. jesenná aukcia, 7.10. 2008)
Literatúra: Thieme/Becker (E. A. Seamann)
Poradové číslo: | 172 |
Vyvolávacia cena: | 5 500 € |
Konečná cena: | 6 200 € |
Rok: Okolo 1890
Technika: Olej na plátne
Rozmery: 85 x 125 cm.
Značené: Značené vpravo dole "J. Rollin"
Popis: „Lesná cestička“ je reprezentatívnym dielom nemeckého- rakúskeho krajinára Adolfa Kaufmanna, pochádzajúcim z významnej bratislavskej zbierky 19. umenia konca 19. storočia.. Narodil sa v českej Opave, spočiatku bol samoukom a následne študoval v Paríži u Emile van Marcke de Lumen (1827 – 1890). Striedavo žil v Berlíne, Düsseldorfe, Mníchove, Paríži a vo Viedni, kde aj zomrel. Najmä Paríž a Francúzsko ovplyvnilo jeho tvorbu, pripomínajúcu diela barbizonských maliarov. Vlastným sa mu stal svojský maliarsky rukopis s výraznými farbami, dôrazom na silný kontrast v poetickom až tajomnom výraze (typickým príkladom je aj nami predkladaný obraz). Kaufmann bol známym cestovateľom - podnikal študijné cesty do Ruska, Nórska, Poľska, Holandska, Belgicka, Talianska i naprieč Orientom, ale vždy sa rád vracal do Francúzska a najmä milovaného Paríža (vo Francúzsku sa najčastejšie podpisoval pseudonymom Guyot). Autor už za svojho života získal veľké množstvo ocenení, v roku 1900 medailu pri príležitosti Svetovej výstavy v Paríži. Bol členom Wiener Akademie bildenden Künste a od 1890 do 1913 pravidelne vystavoval vo Wiener Künstlerhaus ako jeho člen. Bol obľúbený maliar aristokracie a to nielen rakúskej - veľa jeho obrazov zakúpili príslušníci rakúskeho cisárskeho domu - ale i napr. aj Napoleon III., ruský cár Nikolaj II., kráľovná Isabela II. Španielska, arcivojvoda Friedrich Tešínsky . Jeho diela sú vo viacerých svetových múzeách, galériách a súkromných zbierkach. Pre tureckého sultána Hamida namaľoval veľkoformátový obraz „Príchod do prístavu v Istanbule“. Viac obrazov vlastní napr. Leopold Museum vo Viedni, Umelecké múzeum v Istanbule, či Veľkovojvodská zbierka Baden-Badene. Pre maliara bolo okrem vlastného mena typické používanie viacerých pseudonymov, medzi inými aj J. Rollin, tak ako je signovaný aj ponúkaný obraz.