105. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

12. Jún 2012, 17:00

Aukcie | 105. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Biografia: Karol Ľudovít Libay (13.5.1816, Banská Bystrica - 16.1.1888, Viedeň) bol maliarom, kresliarom, litografom a synom Samuela Libaya. Pôvodne sa vyučil v rokoch 1829-32 v otcovej dielni zlatníctvu, potom pôsobil ako tovariš vo Viedni, 1835-40 študoval na krajinárskom oddelení viedenskej akadémie. Roku 1833 vytvoril akvarelovú kresbu Celkový pohľad na Banskú Bystricu, ktorú vydal vo Viedni v podobe litografie. Už ako žiak akadémie obosielal výstavy, 1838 výstavu vo Viedni a Prahe obrazom Slovenský chlapec, 1839 výstavu vo Zvolenskej stolici obrazom Vápenka. V 40-tych rokoch pravidelne navštevoval Slovensko, o čom svedčí množstvo diel so slovenskou tematikou (Harmanecká dolina, 1840, Vodný mlyn na Žitnom ostrove, 1843, Lesné zákutie, 1847 a i.). Do svojho cestovateľského programu zahrnul postupne všetky alpské krajiny, 1851-52 Taliansko, 1855-56 Egypt a Núbiu, neskôr sa dostal až do Bagdadu a Perzského zálivu. Umelecké výťažky z týchto ciest usporadúval a vydával vo forme albumov, ktoré zvyčajne graficky realizoval rakúsky grafik R.Alt (egyptskú cestu zhrnul do 60 chrómolitografií s názvom Aegypten, Reisebilder aus dem Orient - Egypte Scénes de voyage en Orient, 1857). Podobne vydal objemný Album von Tirol, Salzburg und Salzkammergut a Widbad Gastein. Roku 1857 podnikol cestu po Slovensku, ktorej výslednkom sú kreslené obrazy slovenských hradov (Oravský zámok od juhu, Oravský zámok od východu, Pohľad na hrad Devín od Dunaja, všetky 1857). Možno predpokladať, že ide o roztratené predlohy zamýšľanej, ale pravdepodobne nevydanej mapy obrazov starodývnych krás Slovenska, pre ktorú začal Libay zhromažďovať materiál už okolo roku 1850 (Stará banskobystrická bašta, 1852). Do definitívnej publikačnej podoby doviedol dva cykly venované Slovensku (všetky doposiaľ zistené sú nekompletné), seriál litografií s námetom kúpeľov Sliač (po 1852) a cyklus listov s námetom Vysokých Tatier (1861). Sliačsky album vydal na svoje náklady Libay, tatranské košický kníhkupec G.Hartlig. Libay vykonal svojím dielom veľkú krajinársko-topografickú prácu. Vedel spájať faktografickú vecnosť svojich kresieb a akvarelov s jemným lyrizmom a citovou pohodou. Štýlovo sa v jeho prejave zaujímavým spôsobom kríži romantizmus s realizmom a odozvami klasicizmu.