107. večerná aukcia

Aukcie | 107. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 600 000,- € Etuda. 1969. Olej na plátne, 274 x 236 cm. Paríž 2012
481 130,- € Mariale M. A. 4 Rouge. 1960. Olej na plátne, 207 x 226. Paríž 2005
410 000,- € Modrá. 1973. Akryl na plátne, 261 x 260 cm. Versailles 2011
400 000,- € M. C. 2. (Mariale). 1962. Olej, gvaš na dreve, 209 x 219 cm. Amsterdam 2010
325 000,- € Mariale M. C. 5. 1962. Olej na plátne, 220 x 210 cm. Paríž 2006
290 000,- € Mariale M. D. 4. 1962. Olej na plátne, 235 x 207 cm. Paríž 2008

Biografia: Narodil sa 1922 v dedinke Bia, blízko Budapešti. Zomrel 11. septembra 2008 v Paríži. 1942-48 študoval na výtvarnej Akadémii v Budapešti. 1955 sa rozišiel so surrealistickou skupinou, na základe Bretonovho odmietnutia akceptovať akúkoľvek príbuznosť medzi akčnou maľbou Jacksona Pollocka a automatickým písmom. V liste Bretonovi uviedol aj svoj zámer preskúmať nefiguratívne dôsledky automatizmu. Nasledovalo Hantaiovo krátke, a intenzívne surealistické obdobie. V tom čase sa oboznamuje s výsledkami hnutia abstraktného expresionizmu. Fascinuje ho nová, americká forma "automatizmu", predovšetkým dielo Jacksona Pollocka. 1955-60 sa venuje turbulentnému výskumu maľby a zvlásť dôsledkom „automatickej“ techniky. Toto obdobie najvýstižnejšie charakterizuje jedinečná maľba „Écriture rose“. Každý deň v roku 1958 atramentovým perom prepisoval telogické, filozofické, estetické texty a poéziu na obrovské plátno (330 x 425 cm). Samotný obraz predstavuje zásadný výskum fyzického procesu tvorby maliarskeho diela. V súčasnosti obraz visí v Musée National d'Art Moderne, Centre Georges Pompidou a aj dnes kladie kľúčové a stále nezodpovedané otázky o umení a kultúre dvadsiateho storočia. 1960 Hantai vyvinul techniku "pliage" (skladania maľby). Plátno je skrčené, následne natreté farbou a spätne rozbalené – vzniká vizuálny kontrast prázdnej bielej plochy a výrazných farebných častí. Táto metóda mu umožnila syntetizovať Pollockove poznatky "automatizmu" a rozvíjať originálnu abstraktnú podobu maľby založenú na heterogénnej, organickej energii. „Pliage“ predstavuje kľúčový krok smerom k multi-mediálnemu umeniu a hnutiu, ktoré neskôr pomenujú procesuálne umenie. Od šeštdesiatych rokov Hantai svoje diela radil do sérií (Plášte (1960-62), Štúdie (1969), Biele (1973-74), Tabule (1974) a Zvyšky (1981-1994)). 1976 sa uskutočnila retrospektívna výstava jeho diel v Centre Pompidou. 1982 reprezentoval Francúzsko na prestížnom Benátskom bienále. Potom sa odvrátil od umeleckého sveta, stiahol všetky svoje diela z výstav, nezúčastnil sa ani prestížnej prehliadky francúzskeho umenia v Guggenheime v New Yorku. Do konca života odmietal vystavovať v komerčných galériách. Po roku 2000 sa svoju tvorbu predstavil už len v niekoľkých múzeách a súkromných nadáciách.